Kraków jednym z najbardziej zielonych miast świata?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Według rankingu HUGSI, Kraków znajduje się na 5. pozycji w świecie i 3. w Europie, jako metropolia o największym udziale zieleni w powierzchni miasta.
Platforma Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI) pokazuje, że powierzchnia Krakowa jest w 57 proc. pokryta zielenią – w 36 proc. drzewami, w 20 proc. trawą, a 1 proc. stanowi woda. Ponad 207 mkw. terenów zielonych przypada na jednego mieszkańca.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych miast świata pod względem powierzchni, znalazły się miasta Charlotte (USA), Durban (Afryka), Vilnius (Litwa), Dortmund (Niemcy), Stuttgart (Niemcy), Austin (USA), Wuerzburg (Niemcy), Zurich (Szwajcaria), Heidelberg (Niemcy). W Europie natomiast Kraków wyprzedzili tylko Vilnius i Dortmund.

Ranking HUGSI został opracowany w oparciu o analizę danych i obrazów satelitarnych do oceny zielonej powierzchni miasta. W rankingu światowym przeanalizowano 155 miast, w Europie – 72 metropolie. Co więcej o Polsce, na pozycji 16. i 17. w rankingu znalazły się kolejno Wrocław i Warszawa.

comments powered by Disqus