Kraków na 12 miejscu w rankingu miast. Dobre oceny pracy urzędu

Urząd Miasta Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków dwunasty spośród 65 miast na prawach powiatu. Rzeczpospolita zaprezentowała tegoroczny ranking samorządów.

Co roku redakcja Rzeczpospolitej tworzy ranking samorządów. Gminy są dzielone na trzy kategorie: wiejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

W kategorii miasta na prawach powiatu wygrał Sopot. Na drugim miejscu znalazł się Rybnik. Na podium załapała się jeszcze Zielona Góra. W pierwszej dziesiątce, ósme miejsce zajęło jedno miasto z województwa małopolskiego – Nowy Sącz.

Kraków znalazł się dopiero na 12 pozycji, a otrzymał 42,27 punktów. Dla porównania lider otrzymał 49 punktów.

Źle oceniane finanse

Miasta były oceniane w czterech kategoriach. W pierwszej kolejności kapituła przydzielała punkty za trwałość ekonomiczno-finansową (zdolność do zwiększania dochodów własnych w tym podatków oraz korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania). W tej kategorii Kraków znalazł się na dwunastym miejscu od końca. Gorzej w tej kategorii wypadły takie miasta jak Zabrze, Tarnobrzeg, Radom, Łódź czy Kielce.

Kolejna kategoria dotyczyła trwałości społecznej. Tutaj oceniana była efektywność działań samorządów na polu edukacji, kultury, opieki nad najmłodszymi, ale także budowa społeczeństwa obywatelskiego. Stolica Małopolski uzyskała szóstą pozycję. Wyższe lokaty zajęły takie miasta jak Sopot, Wrocław, Katowice, Łódź czy Poznań.

W ramach trzeciej kategorii punktowane były kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatu. Kraków zajął ósme miejsce. Na pozycji lidera znalazła się Bydgoszcz, kolejne miejsca należały do Sopotu, Krosna oraz Dąbrowy Górniczej.

Dobrze oceniana praca urzędu

Na trzecim miejscu nasze miasto znalazło się w kategorii związanej z jakością zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz współpracą z innymi samorządami. Wyprzedziły nas trzy miasta: Gdańsk, Poznań i Toruń zajęły ex aequo drugie miejsce.

comments powered by Disqus