Kraków otwarty na nowe technologie

Choć wielu kojarzy Kraków z historią, tradycją i kulturą, miasto – budując współpracę z nauką i biznesem – stawia mocno na innowacje i nowe technologie.

W 2014 roku na linię 154 wyjechały trzy elektryczne autobusy. Była to pierwsza w Polsce linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Od tego czasu technologia zdążyła już mocno pójść do przodu, a miasto cały czas podejmuje działania, by nie pozostać w tyle, lecz oferować pasażerom wysoką jakość usług. Stąd regularnie pojawiające się informacje o testach nowych rozwiązań w Krakowie i o zamówieniach nowego taboru.

Obecnie krakowskie MPK czeka na dostawę kolejnych elektrycznych autobusów. W przypadku dostarczanych obecnie tramwajów Lajkonik nowością jest możliwość jazdy bez zasilania z sieci trakcyjnej – odpowiednie urządzenia są zamontowane w kilku pojazdach, a pozostałe są przystosowane do montażu ich w przyszłości. W dalszej perspektywie ma to umożliwić rezygnację z sieci trakcyjnej w zabytkowym centrum, ma też stanowić ułatwienie w przypadku awarii. W minionym roku na terenie zajezdni w Płaszowie stanęła natomiast pierwsza w Polsce stacja wodorowa Orlenu, a na trasę 128 wyjechał autobus wodorowy. To kolejna dziedzina, w której Kraków wyprzedza konkurencję i stara się wyznaczać nowe standardy.

Energia – kluczowe wyzwanie

Inne miasta mają też powody, by uczyć się od Krakowa w sprawach związanych z wykorzystaniem energii. W kontekście kryzysu klimatycznego i zawirowań na rynku energii ta sprawa staje się absolutnym priorytetem. Pod tym względem miasto podejmuje działania podczas projektowania nowych inwestycji, jak choćby w przypadku budowy hali sportowej w szkole przy ul. Lipińskiego, która jako pierwsza jest samowystarczalna energetycznie.

Stopniowo na kolejnych obiektach w mieście pojawiają się ogniwa fotowoltaiczne. Energię ze słońca produkuje od 2019 roku krakowska Ekospalarnia, a w ostatnim czasie została uruchomiona została instalacja odzysku ciepła ze spalin. Dzięki tej inwestycji można wyprodukować więcej energii cieplnej, nie zwiększając przy tym ilości spalanych odpadów. To również mniejsza emisja CO2 do środowiska, niższa temperatura spalin i duża oszczędność wody. W ten sposób Ekospalarnia, poza swoją podstawową funkcją dotyczącą gospodarki odpadami, staje się też przykładem maksymalnie efektywnego wykorzystania energii.

Uczelnie wzmacniają potencjał miasta

Komunikacja czy sprawy związane z energią to tylko przykłady dziedzin, w których miasto stawia na nowoczesne technologie. Korzysta przy tym ze swojego ogromnego potencjału, jaki stanowią wyższe uczelnie – to łącznie 23 uczelnie i ok. 130 tysięcy studentów każdego roku, w tym 32 900 na kierunkach inżynierskich, 9 000 w specjalizacjach IT, 17 700 studiuje finanse, a 7 300 kierunki lingwistyczne. Wykwalifikowaną kadrę naukową tworzy obecnie ponad 12 tys. osób, wśród których znajduje się wiele sławnych w świecie osobistości, znanych ze swojego naukowego dorobku i odkryć. Miasto współpracuje także z renomowanymi jednostkami naukowymi, jak np. z krakowskim oddziałem Polskiej Akademii Nauk, Polską Akademią Umiejętności czy Narodowym Centrum Nauki.

Miasto stawia nie tylko na współpracę ze światem naukowym, ale też na wspieranie edukacji młodych ludzi, w tym na kierunkach związanych z programowaniem, automatyką czy robotyką. – Kraków wspiera uczniów i promuje ich sukcesy, tworząc tym samym dobry klimat dla poszerzania i pogłębiania wiedzy. Za sprawą Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów od niemal dekady doceniamy uczniów, którzy osiągają wybitne rezultaty na egzaminach i olimpiadach. Wyróżniamy także tych, którzy angażują się w wolontariat i pomaganie innym, czy chcą rozwijać swoje zainteresowania chociażby w ramach obozów naukowych – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Biznes ma tu czego szukać

Dostęp do wykształconych kadr jest ważnym argumentem dla koncernów i firm, które wybierają Kraków jako siedzibę swojego biznesu lub miejsce tworzenia swoich nowych oddziałów. Aż 70 procent osób zatrudnionych w krakowskich centrach usług biznesowych ukończyła jedną z miejscowych uczelni na kierunkach ścisłych. Nasze miasto przyciąga też firmy zajmujące się wąskimi, specjalistycznymi dziedzinami, np. związanymi z sektorem life science.

Za konsekwentnym wspieraniem biznesu idą wymierne efekty, czego odzwierciedleniem jest tegoroczny ranking fDi’s European Cities and Regions of the Future 2023. Kraków został wyróżniony w następujących kategoriach: „przyjazność biznesowa”, „kapitał ludzki i styl życia”, „potencjał gospodarczy”, „overall”.