Kraków wybiera nowego prezydenta [Zapis relacji]

W II turze wyborów samorządowych krakowianie wybierają dziś następcę Jacka Majchrowskiego. Zapraszamy na wieczór wyborczy z LoveKraków.pl.
Przed dwoma tygodniami Aleksander Miszalski uzyskał 37,2%, a Łukasz Gibała 26,79% głosów i to właśnie ci dwaj kandydaci spotkali się dziś w drugiej turze. Do godziny 12 w Krakowie zagłosowało 11,23% uprawnionych mieszkańców, natomiast frekwencja z godziny 17 wyniosła 31,79%.

W relacji będziemy na bieżąco podawać spływające informacje dotyczące wyników wyborów.
00:57

Wybory wygrał Aleksander Miszalski. To on od 7 maja będzie rządził Krakowem

00:15
23:38
21:41
Kończymy naszą relację, ale nie kończymy jeszcze pracy. Kiedy pojawią się oficjalne wyniki wyborów, opublikujemy je na naszej stronie.
21:38
Łukasz Gibała dla LoveKraków.pl: – Do rana będziemy czekali na wyniki. Tym razem byłem zaskoczony in plus wynikami. Bałem się, że nie uda nam się nadrobić straty. Udało się. Myślę, że stało się to dzięki wielkiej mobilizacji naszych wyborców, ale i wyborców PiS. Nawet jeśli przegramy, dalej będę działał dla Krakowa.
21:30
Łukasz Maślona, radny Krakowa dla Mieszkańców: - Z całą pewnością jesteśmy dumni, że postawiliśmy się wielkim partiom politycznym i kampanii hejtu, która była sterowana z Warszawy. Daje to nadzieję, że oddolny, społeczny ruch ma szansę się przebić w tak dużym mieście jak Kraków.
21:27
Łukasz Wantuch, były radny: Moim zdaniem te wyniki się poprawią na korzyść Aleksandra Miszalskiego.
21:23
Tomasz Leśniak, radny KO: Będę siedział całą noc i odświeżał stronę PKW. Emocje są ogromne. Te wyniki tak naprawdę nic nam nie mówią.

21:22
Adrianna Siudy dla LoveKraków.pl: – To będzie długa i emocjonująca noc. Wynik jeszcze może się odwrócić, jest w granicach błędu statystycznego. Wiemy, że nasz elektorat głosuje bardzo późno. Do ostatnich godzin będzie bardzo wyrównana walka. Nawet jeśli się nie uda, to świetny wynik. Pokazuje, że oddolny ruch może wygrać z partyjną machiną.
21:16
Wioletta Paprocka-Ślusarska, szefowa sztabu KO w ostatnich wyborach: - To był długofalowy projekt i kilka miesięcy temu nikt nie dawał Olkowi szans na wygraną, co najwyżej na wejście do drugiej tury na równo z innymi kandydatami. To wyniki sondażowe i czekamy na oficjalne, choć podchodzę do nich optymistycznie.

21:11
Szczęsny Filipiak, Platforma Obywatelska: - Dwa i pół roku temu pojawiła się ta myśl i to się ziściło. To największy sukces naszej formacji w Krakowie. Najpierw musi być wiara, a później przychodzi wygrana. Dzięki, że uwierzyliście w Aleksandra Miszalskiego.

Owacje zbiera szef krakowskiego sztabu Łukasz Sęk.
21:10
Łukasz Gibała: – Czekamy na ostateczne wyniki. Wierzę, że wygramy. Dziękuję każdemu z was za ofiarność. Jesteście wspaniali.21:08
Aleksander Miszalski: - Ta frekwencja nie była wysoka. Gratuluję też kontrkandydatowi i dziękuję wszystkim, którzy na niego głosowali. Od jutra czeka nas zadanie: Kraków musi być uśmiechnięty i dla wszystkich. Musimy zakopać te rowy, które powstały.

21:08
Łukasz Gibała: - Chciałem wyróżnić kilka osób, zacznę od Edyty, naszej najbardziej zaangażowanej wolontariuszki. Chciałem wyróżnić też Mariusza Czopa, to nasz lokalny "Asterix i Obelix". Jest profesorem AGH i walczy o czyste środowisko.

Łukasz Gibała składa również podziękowania szefowej swojego sztabu wyborczego, Agacie Szopińskiej.
21:06
Aleksander Miszalski: - Dziękuję też swojej rodzinie, żonie, rodzicom, teściom. Było ciężko, teraz będzie już tylko lepiej.

Muszę podziękować środowiskom, które mnie wspierały: kultury, nauki, przedsiębiorców, sportowym. Obiecuję, że wszystko, co obiecałem w kampanii, zostanie zrealizowane.
21:06
U Łukasza Gibały skandowanie: tu jest Kraków, a nie Warszawa.

21:06
21:06
Łukasz Gibała: - Dalej będziemy walczyć o Kraków otwarty, a nie uwikłany w układy. O Kraków zielony, a nie betonowy. O Kraków dla mieszkańców, a nie dla partii politycznych.

21:04
Aleksander Miszalski: - Dziękuję za te dwa miesiące kampanii, rozmowy na ulicach, słowa krytyki. Za to, że codziennie dawaliście mi gigantyczną energię i zapał do pracy.

21:03
Aleksander Miszalski: - Kochani, przyjmuję ten wynik z ogromną wdzięcznością, ale też z pokorą. To sondaż, pamiętajmy.

21:03
Łukasz Gibala: Wszystko może się wydarzyć. Jestem z was bardzo dumny. Stoczyliśmy wielką walkę z dużą partią polityczną. Niezależnie od tego, czy minimalnie przegramy, czy minimalnie wygramy, możecie być z siebie dumni.21:02
21:02
Sztab Łukasza Gibały:
Ludzie skandują: Łukasz, Łukasz, Łukasz! Wyniki zostały przyjęte z uśmiechami na twarzy.
21:00
Okrzyki radości w sztabie Aleksandra Miszalskiego. To euforia, wszyscy klaszczą i skandują "Olek, Olek!"
21:00

ALEKSANDER MISZALSKI (Koalicja Obywatelska) – 51,1%

ŁUKASZ GIBAŁA (Kraków Dla Mieszkańców) – 48,9%

20:58
20:56
Przed ostatnim odliczaniem w sztabie Aleksandra Miszalskiego zapadła cisza. Czas dla fotoreporterów.

20:56
W Browarze Lubicz pojawił się właśnie Łukasz Gibała.

20:54
Na sali w Nowohuckim Centrum Kultury pojawił się Aleksander Miszalski. Witają go głośne owacje i okrzyki.
20:54

Daria Gosek-Popiołek, posłanka partii Razem: – Nastroje są optymistyczne. Martwi mnie niska frekwencja, bowiem w demokracji chodzi o silny mandat wybranej osoby na dane stanowisko. Jest oczywistym, że dziś nie poznamy wyników. O tym, kto zostanie prezydentem, dowiemy się dopiero z oficjalnego komunikatu PKW.

20:52
Grzegorz Lipiec, radny sejmiku: Były emocje w tej drugiej turze, nawet zbyt dużo. Negatywna kampania nikomu nie służy. Ktokolwiek wygra, należy usiąść do rozmów, wygasić złe emocje. To wspólne miasto i należy nad tym pracować.
20:49

– Przewidujemy wynik bardzo zbliżony, niemal łeb w łeb. Dziś niczego się nie dowiemy. Będziemy czekać do wczesnych godzin porannych na spływające protokoły – mówi nam jedna z osób ze sztabu Łukasza Gibały. – Sztab Łukasza wykonał gigantyczną pracę przez ostatnie dwa tygodnie, mając przeciwko sobie największe partie polityczne. Jesteśmy dobrej myśli – dodaje.

20:47
Senator Bogdan Klich: to była konfrontacyjna kampania, ale taką już tu mieliśmy kilka miesięcy wcześniej. Należy ubolewać nad metodami jej prowadzenia przez naszych oponentów.

20:43
Sala w Browarze Lubicz zaczęła się wypełniać. Pojawiła się m.in. posłanka Partii Razem Daria Gosek-Popiołek, która poparła w tych wyborach Łukasza Gibałę.

20:40
Agata Szopińska, szefowa sztabu Łukasza Gibały: – Atmosfera jest nerwowa. Wszyscy oczekujemy na wyniki. Liczymy na to, że wygramy. Jeśli chodzi o kampanię przed drugą turą, skupiliśmy się na jeszcze większym dotarciu do mieszkańców. Spotkaliśmy się z pozytywnym odzewem ze strony krakowian, którzy codziennie od rana do wieczora wspierali nas na ulicach miasta. 

20:38
Rafał Zawiślak, radny Krakowa dla Mieszkańców: – Cały Kraków jest lekko zdziwiony słabą frekwencją. Okazuje się, że niezależnie od tego, czy mamy deszczową niedzielę czy słoneczną, jest ona na podobnym poziomie. Oczekiwania są pozytywne. Różnica może wynieść jeden, dwa procent. Kampania była dość brutalna jak na Kraków. Boję się, że to też może mieć wpływ na frekwencję. Wyborcy są już zmęczeni kampanią.
20:37
W NCK-u coraz więcej osób. Panuje nastrój radosnego oczekiwania, podszyty niepewnością. Sympatycy Aleksandra Miszalskiego w rozmowach między sobą prognozują bardzo małą różnicę w wynikach i to, że tak naprawdę poznamy je dopiero w poniedziałek.

20:30
Dominik Jaśkowiec, radny KO: Na razie trwa wielkie oczekiwanie. Jeśli chodzi o frekwencję, to jest bardzo słaba. Na przyszłość musimy rozmawiać z ludźmi i tłumaczyć im, dlaczego takie wybory są ważne.

20:29
W sztabie Łukasza Gibały nastroje optymistyczne. Sympatycy lidera Krakowa dla Mieszkańców zwracają uwagę na niską frekwencję, która ich zdaniem może być spowodowana m.in. brzydką pogodą. – Będzie decydował każdy głos – słyszymy.
20:28
– Ludzie, głosując za naszym kandydatem, w jakiś sposób odrzucają to, co może być zagrożeniem dla miasta.  Prawdziwy władca powinien zapanować nad stadem wilków, to musi być stanowczy człowiek, dlatego ja tu jestem – mówi Małgorzata Jantos, która startowała do RMK z ramienia Krakowa dla Mieszkańców.

20:23

Zaczyna się wieczór wyborczy kandydata Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Miszalskiego. Sympatycy polityka spotykają się w Nowohuckim Centrum Kultury.