Krakowianie zadowoleni z kultury, edukacji i centrum. Nie ufają straży miejskiej i prezydentowi

Mały Rynek fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

90 procent krakowian jest zadowolonych z życia w mieście i tylko 15 procent zadeklarowało chęć wyprowadzki – to wyniki z tegorocznego Barometru Krakowskiego. Najmniejszym zaufaniem mieszkańców cieszy się straż miejska i prezydent.

W tegorocznej edycji wzięło udział 1 109 ankietowanych, którzy musieli mieć minimum 18 lat i zamieszkiwać na terenie Krakowa. Za cały proces odpowiedzialna była agencja badawczo-konsultingowa Danae. W badaniu wzięło udział 58% kobiet i 42% mężczyzn.

90 procent zadowolonych z życia w mieście

65% badanych zadeklarowało, że urodzili się w Krakowie, a 37% mieszka w swojej dzielnicy od urodzenia. Zdecydowana większość badanych wyraziła zadowolenia z życia w Krakowie (90%). Przywiązanie do miasta i dzielnicy zamieszkania wyraziło kolejno 82% i 79% uczestników.

Źródło: Barometr Krakowski 2022, Urząd Miasta Krakowa
Źródło: Barometr Krakowski 2022, Urząd Miasta Krakowa

– Mieszkańcy wskazali, że najbardziej zadowoleni są z jakości przestrzeni w centrum miasta, z oferty kulturalnej oraz po raz pierwszy w pierwszej piątce znalazła się zieleń – zarówno jakość oraz jej dostępność – powiedział w rozmowie z telewizją Play Kraków News Piotr Wierzchosławski, wicedyrektor magistrackiego wydziału strategii.

Krakowianie najlepiej oceniają kulturę i atrakcyjność centrum

75% ankietowanych stwierdziło, że jest zadowolonych z jakości oferty kulturalnej oraz atrakcyjności centrum. Niewiele mniej pozytywnie ocenia edukację (72%) oraz zieleń (71%). Mieszkańcy najmniej zadowoleni byli z kosztów życia (49%), dostępności miejsc parkingowych w mieście (43%), czystości powietrza (40%), łatwości przemieszczania się po mieście (28%) oraz z poziomu hałasu (28%).

– Zapytaliśmy o wybór trzech najważniejszych aspektów, które będą stanowiły priorytet dla władz miasta w najbliższym czasie. I tutaj mieszkańcy wskazali w pierwszej kolejności czystość powietrza, koszty życia – co jest ciekawe, bo nie zależą tylko one od działań miasta oraz przemieszczania się i dostęp do miejsc parkingowych – podkreśla Wierzchosławski.

Źródło: Barometr Krakowski 2022, Urząd Miasta Krakowa
Źródło: Barometr Krakowski 2022, Urząd Miasta Krakowa

Badani odpowiedzieli również na pytanie, do których miejskich instytucji mają największe zaufanie. Na pierwszym miejscu znalazła się policja (70% pozytywnych wskazań), na drugim – służba zdrowia (68 %) a na trzecim – radni dzielnicy. Najwięcej osób nie ufa straży miejskiej (28%) oraz prezydentowi Krakowa (16% negatywnych odpowiedzi).

comments powered by Disqus