Krakowski sylwester odwołany z powodu narodowej kwarantanny

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zamiast imprez plenerowych, sylwestrowa noc w Krakowie miała upłynąć pod znakiem spotkań ze sztuką. Jednak w związku z ogłoszeniem przez rząd „kwarantanny narodowej”, KBF podjął decyzję o odwołaniu wydarzenia.

Decyzja jest związana również z wprowadzeniem zakazu przemieszczania się od godziny 19.00 w Sylwestra, aż do 6.00 w Nowy Rok.

31 grudnia i 1 stycznia w całym mieście miało stanąć 11 instalacji artystycznych. 10 spośród nich zostało wyłonionych w ogłoszonym w listopadzie konkursie. Na Rynku Głównym miała stanąć największa z nich – Brama Otwarta.

Wyłonione w otwartym konkursie prace, które miały być prezentowane na miejskich placach, ulicach i alejach zostaną zaprezentowane dopiero w 2021 roku, gdy reżimy sanitarne zelżeją.

– Zdecydowaliśmy się jako jedyne w Polsce miasto na organizację zupełnie innej formuły wspólnego, symbolicznego żegnania Starego Roku i witania Nowego Roku, ale ze względu na „narodową kwarantannę”, musimy zrezygnować z prezentowania w przestrzeni miasta zaplanowanych instalacji artystycznych. Nie chcemy, by mieszkańcy spotykali się tłumnie w godzinach, w których będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Najważniejsze jest dla nas obecnie zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich – informuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Pomoc dla artystów

– Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. Prace nad instalacjami są już na tyle zaawansowane, że mieszkańcy je zobaczą. Artyści przygotowali już szczegółowe projekty, zamówili materiały i przygotowali wizualizacje, dlatego zdecydowaliśmy, że pokażemy je w przyszłym roku, kiedy znów będzie można wspólnie spotykać się w przestrzeni miejskiej. Kiedy to nastąpi, obecnie nie wiemy, jednak do tego projektu na pewno wrócimy w 2021 roku – zapewnia Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Wkrótce zostaną ogłoszone wydarzenia, które w sylwestrowy wieczór będzie można oglądać za pośrednictwem pierwszej miejskiej platformy Play Kraków.

comments powered by Disqus