Karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w roku ubiegłym wyjeżdżały do pacjentów łącznie ponad 104 tys. razy. Ponad 5 tys. pacjentów nie miało ukończonego 18. roku życia. Podczas wyjazdów z pomocy ratowników medycznych skorzystało prawie 2 tys. cudzoziemców.
– 46 naszych zespołów ratownictwa medycznego i zespołów transportowych w przejechało aż 1,92 mln kilometrów, wyjeżdżając do pacjentów z 22 miejsc stacjonowania w Krakowie, powiecie wielickim, krakowskim i olkuskim. Nasze karetki transportowe przewiozły ponad 10,5 tysiąca pacjentów. Zorganizowaliśmy zabezpieczenie medyczne 89 imprez – wymienia Joanna Sieradzka, rzeczniczka prasowa Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Na ratunek
Jak podkreśla Sieradzka, w minionym roku krakowskie pogotowie uczestniczyło w dwóch trudnych akcjach ratunkowych.
Pierwszą z nich był wypadek w Rdzawce, do którego doszło 20 maja. Wówczas dyspozytornia wysłała pięć zespołów ratownictwa medycznego, śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i śmigłowiec wojskowy 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.
W wyniku zderzenia autobusu z busem dostawczym i dwoma samochodami osobowymi zginęła jedna osoba, dziesięć trafiło do szpitala. Dwie osoby zostały poważnie ranne.
Kolejnym sprawdzianem była akcja ratowników po przejściu burzy na Giewoncie 22 sierpnia. W jej wyniku rannych zostało ponad 100 osób, a pięć zginęło – wśród nich znalazły się również dzieci. Wiele osób odniosło ciężkie obrażenia, wymagające długotrwałego leczenia.
– W część akcji, którą koordynowało nasze Centrum Dyspozytorskie, zaangażowaliśmy: dziewięć zespołów ratownictwa medycznego z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, trzy karetki transportowe Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, śmigłowiec TOPR – kontynuuje Sieradzka.
Było też pięknie
W roku 2019 nie zabrakło też pięknych chwil. Krakowskie pogotowie pomogło w przyjściu na świat sześciu maluchom: dwóm dziewczynkom i czterem chłopcom. Gdy rodzice nie zdążyli do szpitala, zespoły przyjmowały porody w domu lub w karetce.
Szkoła Ratownictwa Medycznego KPR w roku 2019 prowadziła kursy dla personelu medycznego i szkolenia z zakresu podstawowej pierwszej pomocy dla niemal 11 tysięcy osób.