Kredyt na szóstkę! Jak podnieść swoją zdolność kredytową?

fot. pexels.com

Wraz z niezależną ekspertką kredytową Angeliką Popowicz opracowaliśmy 6 rad, które zwiększą wasze szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

    1. Zadbaj o wzorową historię w BIK.

Nie ma nic gorszego niż staranie się o kredyt hipoteczny, jednocześnie nie spłacając terminowo swoich obecnych zobowiązań. Banki zdecydowanie chętniej wydają pozytywne decyzje kredytowe klientom, którzy co miesiąc spłacają swoje raty w terminie.

Jeżeli zdarzają ci się opóźnienia, zadbaj o to, aby uregulować je jak najszybciej i dopilnuj, żeby takie sytuacje w przyszłości nie miały już miejsca.

    2. Zrób porządek z posiadanymi kredytami.

Każdy posiadany produkt finansowy obniża twoją zdolność kredytową, dlatego warto przeanalizować, czy wszystkie posiadane zobowiązania są nam potrzebne. Być może istnieje szansa na spłatę mniejszych kredytów lub w sytuacji braku własnych środków na konsolidacje zobowiązań. Spowoduje to wydłużenie okresu kredytowania i zmniejszenie raty, dzięki czemu nasza zdolność kredytowa będzie większa.

Warto przeanalizować posiadane karty kredytowe i limity na koncie, ponieważ nawet nieużywane obniżają nasza zdolność kredytową, a zawsze przed staraniem się o kredyt można je zamknąć lub zmniejszyć ich limity.

    3. Zgromadź wkład własny.

Obecnie część banków udziela kredytów hipotecznych z wkładem własnym na poziomie 10 proc., ale nie wszystkie. Niektóre banki już na starcie wymagają, aby klient wniósł 20 proc. środków własnych, a w niestandardowych sytuacjach nawet więcej.

W tym roku pojawił się program „mieszkanie bez wkładu własnego”, w ramach którego kredytobiorcy nie muszą posiadać środków własnych na starcie, ale ma on wiele obostrzeń i nie każdy może się o niego starać.

Warto zwrócić uwagę na to, że, przy 20 proc. wkładu własnego możemy liczyć, że bank zapewni nam niższą marżę i nie obciąży nas kosztami ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, co wpłynie na całkowity koszt kredytu.

    4. Zadbaj o ciągłość zatrudnienia i osiągane dochody.

Banki podczas oceny zdolności kredytowej patrzą nie tylko na wysokość wynagrodzenia, ale również na źródło dochodu i stabilność zatrudnienia. Najlepiej oceniana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, dlatego jeżeli aktualnie mamy umowę na czas próbny lub czas określony, to warto porozmawiać z pracodawcą o jej zmianie. Nie oznacza to, że osoby posiadające inne źródło dochodu nie dostaną kredytu. W takiej sytuacji bank poprosi o więcej dokumentów, aby dokładniej zweryfikować źródło dochodu.

W przypadku starania się o kredyt ważna jest ciągłość zatrudnienia. Zadbajmy o to, aby w chwili zmiany pracodawcy była ona zachowana.

Pamiętajmy też, że wynagrodzenie wypłacane na konto jest zdecydowanie milej widziane przez banki niż to wypłacane do ręki.

    5. Pomyśl o dodatkowym kredytobiorcy.

Myśląc o kredycie hipotecznym, warto zastanowić się, czy mamy wśród swoich bliskich osobę, która w razie potrzeby przystąpi z nami do zobowiązania. Drugi kredytobiorca to dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Pamiętajmy, że nie muszą być to osoby spokrewnione.

    6. Nie składaj wniosków kredytowych bez wcześniejszej analizy.

Aby mieć jak największe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego warto umówić się na spotkanie z ekspertem kredytowym, który zna oferty wszystkich banków. Podpowie nam, gdzie warto złożyć wnioski i pomoże w całym procesie kredytowym. Składanie wniosków kredytowych na własną rękę w kilku bankach to strata czasu i niekiedy zmniejszenie szans na uzyskanie kredytu hipotecznego.