„Książka za worek śmieci”. Najpierw sprzątanie, później czytanie

Książki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

18 września ogólnopolska akcja „Książka za worek śmieci” zawita do Krakowa. Uczestnicy wspólnie posprzątają miejskie parki czy brzegi rzek. W Krakowie ma zostać uprzątnięty teren wzdłuż ul. Erazma Jerzmanowskiego.

W najbliższą sobotę wspólne sprzątanie odbędzie się w 16 wojewódzkich miastach Polski, w tym również w Krakowie.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania, w ramach której uczestnicy wspólnie sprzątają miejsca wymagające takiej interwencji z powodu zaśmiecenia, w tym m.in. parki, lasy czy brzegi rzek.

Do Krakowa akcja zawita po raz trzeci. 18 września ma zostać uprzątnięty teren wzdłuż ul. Erazma Jerzmanowskiego, na odcinku między ul. Bieżanowską a Ćwiklińskiej. Zbiórka o godzinie 10.00 na polanie przy ul. Telimeny.

– Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia –  mówi Anna Jaklewicz, podróżniczka i inicjatorka akcji.

Osoby, które jako pierwsze wypełnią formularz rejestracyjny, a w dniu wydarzenia wezmą udział we wspólnym sprzątaniu, otrzymają książki.

– W miejscu zbiórki na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz symbolicznych książek wręczą każdemu rękawice oraz worki, niezbędne do sprzątania w terenie – dodaje Jaklewicz.

Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

comments powered by Disqus