Księga wieczysta działki - czego się z niej dowiesz?

Zakup działki, to obok nabycia mieszkania na wynajem, najpopularniejsza forma inwestycji w nieruchomości. Działka zazwyczaj nie traci na wartości, a dzięki np. korzystnej lokalizacji można na niej w przyszłości znacznie zyskać. Decyzja o zakupie gruntu powinna być jednak dobrze przemyślana i poprzedzona dokładnym zapoznaniem się ze stanem prawnym nieruchomości. Koniecznie należy wcześniej sprawdzić jej księgę wieczystą.

Przed zakupem działki należy dokładnie zapoznać się z jej lokalizacją, aby sprawdzić położenie terenu, sąsiedztwo, bliskość infrastruktury takiej jak np. droga dojazdowa do działki, kanalizacja czy podłączenie mediów. Warto też zweryfikować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby mieć pewność, że w bliskiej okolicy działki nie powstanie np. spalarnia śmieci czy droga szybkiego ruchu. Trzeba też wcześniej sprawdzić, jaki jest stan prawny nieruchomości oraz czy działka jest przeznaczona do celów budowlanych czy np. jedynie rolnych. Odpowiednie informacje można uzyskać w księdze wieczystej działki.

Gdzie szukać księgi wieczystej działki?

Wszystkie księgi wieczyste są dostępne online na portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Księgi wieczyste można też przeglądać w tradycyjny sposób w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Aby jednak znaleźć odpowiednią księgę wieczystą trzeba znać jej numer. W sytuacji, gdy jesteśmy zainteresowani zakupem danego gruntu, numer KW powinniśmy otrzymać od właściciela nieruchomości bądź jego pełnomocnika. Co jednak, gdy nie posiadamy numeru księgi wieczystej? Można go znaleźć np. po numerze działki. Porady, jak łatwo to zrobić, są dostępne na stronie Ksiegawieczysta.net.

Jakie informacje znajdziemy w księdze wieczystej działki?

Księga wieczysta działki nie jest obszernym dokumentem, analiza jej treści może jednak sprawić pewien kłopot, zwłaszcza osobom, które robią to pierwszy raz. Rejestr składa się z czterech części nazywanych Działami, są to kolejno:

  • Dział I - Oznaczenie nieruchomości oraz Spis praw związanych z własnością,
  • Dział II - Własność,
  • Dział III - Prawa, roszczenia i ograniczenia
  • Dział IV – Hipoteka.

Każda księga zawiera również okładkę, gdzie znajdziemy numer księgi wieczystej, powód dla którego została założona, a także informację, który sąd i jaki jego wydział zajmuje się prowadzeniem księgi.

Z treści poszczególnych Działów księgi dowiemy się, jaka jest dokładna lokalizacja działki, poznamy jej numer ewidencyjny i identyfikator, powierzchnię oraz sposób korzystania z nieruchomości (np. B - tereny mieszkaniowe). W dokumencie znajdziemy też dane wskazujące właściciela gruntu. Jeśli jest to osoba fizyczna, to w księdze podane będzie jej imię i nazwisko wraz z imionami rodziców i numerem PESEL (nie zawsze). Równie istotna część księgi to spis praw związanych z własnością, gdzie sprawdzimy m.in., czy na działce jest ustanowione użytkowanie wieczyste. Z Działu III dowiemy się, czy wobec nieruchomości istnieją jakiekolwiek roszczenia osób trzecich lub ograniczenia w jej rozporządzaniu, jak np. prawo służebności, prawo dzierżawy, prawo odkupu itp. Kluczowe jest również sprawdzenie Działu IV księgi wieczystej, to właśnie w nim mogą być ujawnione wpisy dotyczące hipoteki bądź innego zadłużenia obciążającego nieruchomość.

Warto więc zapoznać się z księgą wieczystą działki, gdyż w ten sposób uda się pozyskać wszystkie istotne informacje na temat nieruchomości, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję o zakupie, a także uniknąć ewentualnych problemów z działką w przyszłości. Dobrze wiedzieć, że to co wpisane do księgi wieczystej jest uznawane za zgodne ze stanem rzeczywistym i treść księgi wieczystej będzie rozstrzygająca w przypadku jakichkolwiek sporów. Prawa wpisane do księgi wieczystej mają też pierwszeństwo przed innymi prawami.