Łęgprzem skuteczny w KIO. V Komisariat Policji wciąż czeka na wykonawcę

Wizualizacja fot. Pracownia F11

KIO unieważniła wybór wykonawcy nowej siedziby V Komisariatu na Ruczaju. W międzyczasie policja ogłosiła przetarg na wyłonienie nadzorcy inwestycji, który co miesiąc będzie składał raporty z placu budowy.

O kontrakt na budowę trzykondygnacyjnego budynku o powierzchni 1,5 tys. mkw. (z podziemnym parkingiem na 28 samochodów), gdzie pracować ma ponad 180 policjantów i cywile, walczyło 14 firm. Policja zarezerwowała na inwestycję 38 mln złotych. Najkorzystniejszą ofertę z punktu widzenia kierownictwa małopolskiej komendy wojewódzkiej złożyła firma Strabag. Spółka zobowiązała się postawić budynek za 22,7 mln złotych.

Jednak firma Łęgprzem, której oferta została odrzucona, złożyła odwołanie od wyników przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. Okazało się, że przedsiębiorstwo miało słuszność.  Na stronie z postępowaniem przetargowym można znaleźć informacje, że wykonując postanowienie wyroku z 9 marca, unieważniono „czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz odrzucenie ofertę Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem”.

Jeszcze raz

Jak informuje Katarzyna Prowadzisz, rzecznik prasowy KIO, oznacza to, że zamawiający, czyli małopolska policja, będzie raz jeszcze musiała zbadać oferty wykonawców, uwzględniając propozycję wykluczonego wcześniej przedsiębiorstwa.

– Uzasadnienie okazało się być niedostatecznym, bo nie ujawniało rzeczywistych powodów rozstrzygnięcia. Zgodnie z prawem, zamawiający miał obowiązek poinformowania wykonawcy, co zrobił źle w tym postępowania – mówi Prowadzisz.

Mimo to policjanci teraz skupiają się na wyborze firmy, która będzie nadzorować prace. Oferty będą mogły być składane do 7 kwietnia. W opisie przetargu można znaleźć informację, że okres realizacji wykonania robót budowlanych został określony na kwiecień 2021 – wrzesień 2023.

– W najbliższych dniach na stronie internetowej pojawi się informacja o wyborze wykonawcy – informuje Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji. Przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w w Krakowie dodaje, że jeśli nie będzie przeszkód, to inwestycja ruszy już w tym roku.

– Przetarg na nadzór inwestorski jest zupełnie innym postępowaniem,  ale związanym z budową KP V.  Ruszyło ono, aby w momencie podpisania umowy z wykonawcą mieć już firmę nadzorującą prace – dodaje policjant.

Komisariat ma powstać przy ul. Mochnaniec. Policjanci z „piątki” obsługują dzielnice Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki i Podgórze.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus