Lekarze apelują: Rodzicu, teleporada dobrym pierwszym krokiem

Trwający sezon infekcyjny, a wraz z nim rosnąca liczba chorujących dzieci, sprawiają, że rodzice mają często wątpliwości co robić, gdy pojawiają się pierwsze objawy. Lekarze z iMed24 przypominają, że można najpierw skorzystać z teleporady.

Konsultacja przez telefon, a najlepiej kamerkę internetową, w ostatnich miesiącach zmieniła podstawową opiekę pediatryczną. I choć w obliczu epidemii teleporady stały się rozwiązaniem kryzysowym, po czasie stają się podstawowym. I, jak twierdzą sami lekarze, dobrą formą pierwszego kontaktu z małym pacjentem i jego rodzicami

Podczas rozmowy z rodzicem lub dzieckiem, często można już wstępnie zdiagnozować rodzaj choroby, wybrać podstawowe leczenie czy – co bardzo ważne – ocenić czy dziecko może wymagać hospitalizacji i skierować je do odpowiedniej placówki, co skraca czas uzyskania odpowiedniej pomocy- mówi dr Katarzyna Kruk, pediatra z iMed24Pamiętajmy również, że każda przychodnia jest miejscem gdzie jest większe ryzyko złapania infekcji. Tutaj przychodzą chore osoby, często czeka się w kolejce, a dzieci siłą rzeczy są zainteresowane wszystkim dookoła i sobą nawzajem. Dlatego warto się zastanowić czy ta wizyta na pewno jest konieczna - dodaje.

Jak informują pediatrzy, większość dolegliwości możliwa jest do ustalenia na podstawie zgłaszanej u dziecka wysokiej temperatury ciała, kaszlu, kataru, biegunek, zaparć czy wymiotów, a także zmian skórnych oraz dolegliwości bólowych żołądka, ucha czy głowy. Alarmująca może być również osowiałość i senność, długotrwała utrata apetytu czy nadmierna płaczliwość. Jeżeli konsultacja miałaby dotyczyć objawów takich jak chociażby wysypka, można pokazać wykwity skórne do kamerki lub zrobić zdjęcie, co często, w połączeniu z wywiadem, pozwala wstępnie ustalić przyczynę.

W czasach mocnego obciążenia służby zdrowia, na skuteczność i jakość leczenia dzieci wpływ ma przede wszystkim dobra organizacja pracy lekarzy. A tę, teleporady mocno wspierają, szczególnie przy czynnościach, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu - jak wypisanie skierowania, recepty czy przedłużenia zwolnień. Wystawiając te dokumenty podczas teleporady oszczędzamy dużo czasu, a ten możemy poświęcić pacjentom, którzy stacjonarnej już potrzebują. - tłumaczy pediatra z krakowskiego centrum medycznego iMed24.

I choć teleporady często kojarzą nam się wyłącznie z pierwszym kontaktem z lekarzem, są też rozwiązaniem, które mocno wspiera pacjentów wymagających stałej konsultacji i to z wieloma specjalistami. Sprawniejszy kontakt z rodzicami dzieci z chorobami przewlekłymi, przekłada się na lepszą opiekę nad nimi.

- Przede wszystkim teleporada pediatryczna może być dla rodziców pierwszym krokiem w zwalczeniu choroby lub pogorszenia stanu zdrowia dziecka. Albo zaordynujemy leczenie, albo przekierujemy do specjalisty lub wybierzemy badanie w placówce. Tak czy inaczej, choć wizyta stacjonarna jest niezastąpiona, kontakt telefoniczny lub online są dobrym rozwiązaniem przy pierwszych objawach, zwłaszcza w obecnych czasach - dodaje dr Joanna Dróżdż-Gradzikiewicz, dyrektor iMed24.

W naszym centrum medycznym iMed24 zdalne konsultacje pediatryczne przeprowadza głównie Pani doktor Katarzyna Kruk, która odbyła wiele staży pediatrycznych w krakowskich szpitalach. Dlatego nasi Pacjenci mogą jej w pełni zaufać - jeżeli uzna, że dzieci powinny zgłosić się z rodzicem na wizytę stacjonarną w celu wykonania jakiegokolwiek badania, zostaną na taką wizytę zaproszone.

Więcej szczegółowych informacji na temat zdalnych konsultacji pediatrycznych przeprowadzanych w krakowskiej przychodni iMed24 na znajdziesz tutaj.