List w sprawie upamiętnienia KL Plaszow. „Potrzebujemy wyraźnych symboli pamięci”

Temat upamiętnienia byłego obozu KL Plaszow budzi sporo emocji fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Powstał list otwarty w sprawie upamiętnienia byłego obozu KL Plaszow.

„Wobec dyskusji toczącej się wokół byłego niemieckiego obozu pracy i obozu koncentracyjnego Plaszow w Krakowie chcemy zabrać głos, gdyż z niepokojem obserwujemy działania, które podają w wątpliwość konieczność upamiętnienia tego miejsca” – czytamy w liście.

LIST  >>> TUTAJ

Do tej pory pod listem otwartym podpisało się ponad 200 osób, w tym m.in. przedstawiciele krakowskich uczelni, historycy sztuki, archeolodzy, konserwatorzy sztuki czy działacze społeczno-kulturalni.

– Do Muzeum Krakowa docierały z różnych środowisk i od osób prywatnych głosy poparcia dla inicjatywy upamiętnienia ofiar dawnego obozu KL Plaszow. Kiedy więc powstała idea stworzenia listu podkreślającego konieczność kontynuowania działań w tym zakresie, muzeum postanowiło włączyć się w jego propagowanie – informuje Muzeum Krakowa.

„Potrzeba wyraźnych symboli”

„Od czasów II wojny światowej pamięć o historii KL Plaszow nie była należycie pielęgnowana. Uważamy, że stanowi ona nieusuwalną część losów naszego miasta (…) W ostatnich dziesięcioleciach Kraków wielokrotnie podejmował działania na rzecz przywracania pamięci zbiorowej. Doceniając dotychczasowe zaangażowanie wielu instytucji i osób w opiekę nad miejscem pamięci, uznajemy jednak, że wobec zachodzących dzisiaj procesów jest ona niewystarczająca. Potrzebujemy wyraźnych znaków i symboli pamięci budowanych w duchu otwartości i wierności historycznej prawdzie. Pamięć o przeszłości jest pierwszym krokiem do zmiany przyszłości” – głosi treść listu otwartego.

W apelu o upamiętnienie ofiar obozu KL Plaszow czytamy również, że „Kraków znajduje się na drodze redefinicji naszej relacji do przeszłości terenu dawnego obozu”.

„Rolą współczesnych instytucji kultury jest wspieranie procesów budowania społeczeństwa opartego o wartości takie jak pamięć i dialog, w których centrum stoi szacunek dla drugiego człowieka – zarówno naszego współczesnego sąsiada, jak i tego, który stał się już częścią historii. Dlatego wierzymy, że inicjatywa upamiętnienia KL Plaszow będzie doprowadzona do finału, a Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow stanie się zadośćuczynieniem dotychczasowego zaniedbania na polu bolesnej pamięci wpisanej w historię Krakowa” – czytamy w podsumowaniu.

Dyskusja trwa

Przypomnijmy, że trwa dyskusja na temat upamiętnienia dawnego obozu. Od stycznia 2019 roku trwają konsultacje społeczne. W najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie poświęcone układowi komunikacyjnemu wokół przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Konsultacje odbędą się w Muzeum Podgórza. Początek o godzinie 17.30.

Temat budzi sporo emocji wśród mieszkańców. Obawiają się tłumów turystów, jak i odebrania im terenu zielonego. Do tego dochodzi również kwestia oznaczenia terenu byłego obozu koncentracyjnego.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>> BURZA WOKÓŁ MUZEUM W MIEJSCU DAWNEGO KL PLASZOW

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze