Lwowska orkiestra zagra na Małym Rynku. Mężczyźni musieli zostać w Ukrainie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sobotę o godz. 17 na Małym Rynku odbędzie się koncert jednej z orkiestr Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej. W związku z działaniami wojennymi do Krakowa mogły dotrzeć tylko kobiety. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Uniwersytet Ekonomiczny.

Ze względu na działania wojenne mężczyźni nie mogą opuszczać terenu Ukrainy. W związku z tym w koncercie udział wezmą: Orkiestra Kameralna "Polyphonia” – orkiestra smyczkowa, w skład której wejdzie około 25 kobiet, Orkiestra Wojskowa w Krakowie oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie „Dominanta”.

– Koncert swoim uroczystym, podniosłym charakterem ma podkreślić naszą solidarność, a także dotychczasową i przyszłą współpracę dwóch miast partnerskich – Krakowa i Lwowa, oraz współpracę naukową pomiędzy krakowskimi i lwowskimi ośrodkami akademickimi. Udział w nim artystek z Ukrainy ma uwypuklić fakt, że naród ich walczy nie tylko o integralność terytorium, ale także o zachowanie swojej kultury i tożsamości. Lwowskie muzyczki chcą też podziękować Polakom za dotychczasowe wsparcie, prosić o dalszą pomoc oraz przekazać nam wszystkim nadzieję – mimo trwającego tuż za naszymi granicami horroru – czytamy w komunikacie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który podjął współpracę z lwowską uczelnią.

Udział w wydarzeniu krakowskiej Orkiestry Wojskowej będzie miał ponadto wyraz symboliczny, podkreślający bohaterską postawę, walkę i poświęcenie ukraińskich żołnierzy. Elementem łączącym te dwa, niezwykle trudne obrazy współczesności, będzie występ Chóru UEK „Dominanta”, który w swoim repertuarze zawarł zarówno pieśni ukraińskie, jak i najpiękniejsze pieśni polskie. Utworem finałowym, wykonanym wspólnie przez wszystkie te trzy grupy muzyczne, była Dona nobis pacem (Obdarz nas pokojem).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus