„Madonna” znowu lśni pełnym blaskiem [ZDJĘCIA]

fot. Julia Ślósarczyk/ LoveKraków.pl
Po raz kolejny Zamek Królewski na Wawelu pokazuje efekty prac konserwatorskich. Tym razem wśród zabytkowych perełek znalazła się m.in. „Madonna w płaszczu opiekuńczym”.

Do 16 lutego 2020 roku można oglądać ekspozycję dzieł, które przez dwa ostatnie lata przechodziły proces konserwacji i zostały poddane różnym badaniom. Chodzi o obraz „Madonna w płaszczu opiekuńczym” Giovanniego da Gaeta z XV wieku czy dwie francuskie szafki kątowe z XVIII wieku.

Madonna zyskała blask

„Madonna w płaszczu opiekuńczym” to jedno z najważniejszych dzieł włoskiego malarza Giovanniego da Gaeta. Tajemniczy obraz został zakupiony do zbiorów wawelskich w 1938 roku w Wiedniu.

Dzieło pochodzi z głównego ołtarza kościoła Santa Maria del Regno w Ardarze na Sardynii. Do zniszczenia poszczególnych warstw przyczyniły się przeprowadzone w przeszłości wadliwe konserwacje i nieodpowiednie warunki przechowywania.

– Stan zachowania obrazu – który był przez cały czas prezentowany – był zły. Dzieło było zabezpieczane doraźnie. My przeprowadziliśmy pierwszą pełną konserwację dzieła. Zaczęliśmy od czyszczenia i zdejmowania różnych nawarstwień, które powstały przez wieki na licu obrazu – mówi Ewa Wiłkojć, kierownik Konserwacji Malarstwa, Rzeźby i Rzemiosła Artystycznego na Wawelu.

Chociaż dzieło odsłoniło konserwatorom niejedną malarską tajemnicę, to jego historia do dziś pozostaje niewyjaśniona. – Stworzyliśmy nawet esej w języku włoskim, licząc na to, że odezwą się pochodzący stamtąd badacze. To przedstawienie wzbudza tam ogromne zainteresowanie – przyznaje Joanna Winiewicz-Wolska, kustosz działu malarstwa.

Wawelskie skarby

Oprócz „Madonny w płaszczu opiekuńczym” na wystawie zobaczymy dwie XVIII-wieczne francuskie szafki kątowe dekorowane laką. Zostały ofiarowane Zamkowi Królewskiemu na Wawelu przez Tadeusza Wierzejskiego.

Wystawie towarzyszy film „Kolekcja Lanckorońskich”, który prezentuje historię zbioru i to, w jaki sposób można wirtualnie zwiedzać kolekcję Lanckorońskich.

Prace konserwatorskie odbyły się w ramach projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”.

comments powered by Disqus