Magdalena K. odpowie za swoje czyny w Polsce. Miała kierować grupą kiboli Cracovii

11 listopada Sąd Najwyższy Republiki Słowackiej zdecydował, że 32-latka związana ze środowiskiem pseudokibiców zostanie wydana Polsce. Jest podejrzana m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz przemyt i handel narkotykami.
Magdalena K. została zatrzymana na Słowacji w lutym tego roku. Próbowała nie dać złapać się polskim służbom – zmieniła wygląd i kolor włosów, a podczas zatrzymania mówiła, że nie jest kobietą poszukiwaną od listopada 2018.

Jej adwokaci wystąpili o azyl na Słowacji, powołując się na problemy Polski z praworządnością. Sąd w Bańskiej Bystrzycy 29 odrzucił ten wniosek pod koniec sierpnia, ale obrońcy odwołali się od tego orzeczenia. W środę – jak podało RMF FM – Sąd Najwyższy Republiki Słowackiej uznał, że można zastosować Europejski Nakaz Aresztowania, by domniemana liderka gangu kiboli Cracovii odpowiedziała za czyny w swojej ojczyźnie.

– Wystąpienie Magdaleny K. o azyl polityczny w Republice Słowackiej jest kolejną próbą uniknięcia odpowiedzialności karnej. Należy podkreślić, że zarzuty stawiane podejrzanej dotyczą przestępstw kryminalnych i nie mają charakteru politycznego – mówiła w maju Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratuty Krajowej.



K. jest podejrzana o poważne przestępstwa: kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, przemyt i handel narkotykami, utrudnianie postępowania karnego w innym śledztwie i składanie fałszywych zeznań oraz nakłanianie do tego innych. Grozi jej do 15 lat pozbawienia wolności.. Magdalena K. miała przejąć kontrolę nad gangiem kiboli Cracovii po tym, jak zatrzymany został jej partner, jeden z liderów grupy Mariusz Z.

Według prokuratury, kierowana przez Magdalenę K. kilkudziesięciuosobowa grupa zajmowała się w latach 2015-2018 nielegalnym obrotem środkami odurzającymi. Śledczy ustalili, że grupa sprowadziła z Hiszpanii marihuanę w ilości nie mniejszej niż 5 500 kilogramów o szacowanej wartości czarnorynkowej 88 mln złotych i kokainę z Holandii w ilości 120 kg o czarnorynkowej wartości około 4,3 miliona euro. 

Gang zajmował się także przestępstwami przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu, bezpieczeństwu publicznemu.