Marszałek Małopolski pojechał w służbową podróż do Japonii. „To moje marzenie”

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski fot. Twitter/Witold Kozłowski

465 złotych – tyle oficjalnie kosztuje podatnika tygodniowa podróż marszałka Małopolski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski z Prawa i Sprawiedliwości od zeszłej środy przebywa w stolicy Japonii. Został zaproszony przez Polski Komitet Olimpijski, który finansuje koszty przejazdu, wyżywienia oraz noclegów. Z urzędu marszałkowskiego polityk otrzymał w japońskich jenach dietę o równowartości 456 złotych.

– Jako przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich 2023 będę miał zaszczyt i przyjemność, jako jedyny przedstawiciel samorządów, być wśród delegacji reprezentującej nasz kraj w Tokio – poinformował na początku lipca w mediach społecznościowych. Dodał, że na miejscu będzie mocno trzymał kciuki i kibicował polskim zawodnikom.

W dniu wylotu do Japonii marszałek zdradził publicznie, że podróż do Japonii to jego pierwsze igrzyska olimpijskie, w których będzie uczestniczył na żywo. Określił, że to jego "marzenie sprzed wielu lat”. – Nigdy nie traćmy nadziei. Marzenia się spełniają. Jeśli będziemy marzyć, to będziemy robić wielkie rzeczy! – stwierdził.

Co konkretnie załatwił

Witold Kozłowski w Japonii
Witold Kozłowski w Japonii

Grzegorz Lipiec, były członek zarządu województwa z Platformy Obywatelskiej, który w latach 2015-2018 odpowiadał za współpracę międzynarodową regionu, mówi, że podróże zagraniczne jednym razem przynoszą rezultaty (jak np. podpisanie umowy o współpracy szkół w Małopolsce i Chinach), a innym razem kończą się brakiem konkretów.

– Mam nadzieję, że marszałek po powrocie z przyjemnej wycieczki do Japonii przedstawi, co konkretnie załatwił dla regionu, a nie tylko co tam zwiedził i jakie wydarzenia sportowe oglądał – komentuje Grzegorz Lipiec.

Przebywający w Tokio marszałek zdążył się już pochwalić w mediach społecznościowych swoimi zdjęciami w kimonie czy jedzeniem japońskich przysmaków. Określił, że było to niesamowite spotkanie z japońską kulturą i kuchnią.

Spotkanie z księciem Arabii i uroczystość w ambasadzie

Spotkanie z księciem Arabii Saudyjskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele Małopolski, POT oraz PKOL
Spotkanie z księciem Arabii Saudyjskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele Małopolski, POT oraz PKOL

Urząd marszałkowski poinformował, że marszałek w Tokio wspólnie z szefem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej spotkali się z księciem Arabii Saudyjskiej Abdulazinem bin Turki Al-Faisal Al Saud, który jednocześnie pełni funkcję ministra sportu.

– Dyskutowaliśmy między innymi o planowanych Igrzyskach Europejskich w Małopolsce i Krakowie, a także o Igrzyskach Azjatyckich, organizowanych w późniejszym terminie, których gospodarzem będzie właśnie Arabia Saudyjska – mówił Witold Kozłowski.

Marszałek uczestniczył także w spotkaniu, które odbywało się w polskiej ambasadzie w Tokio, podczas którego prezydent Andrzej Duda wręczył prezesowi Toyoty Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP.

comments powered by Disqus