Matka Boska w różanej girlandzie. Barokowe arcydzieło do zobaczenia w Europeum

Matka Boska w różanej girlandzie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejna odsłona Cudownej Mocy Sztuki w Muzeum Narodowym w Krakowie. W Europeum można zobaczyć dzieło Giovanniego Battisty Salviego Matka Boska w różanej girlandzie, wypożyczone z warszawskiego klasztoru sióstr wizytek.

– Mamy do czynienia z dziełem niezwykłym – zapewnia Filip Chmielewski, jeden z kuratorów. – Do dziś nie wiemy, w jaki sposób obraz trafił do Rzeczpospolitej. Wiemy jednak, że w 1668 roku został ofiarowany przez Jana Kazimierza i Ludwikę Marię Gonzagę klasztorowi Zakonu Nawiedzenia najświętszej Marii Panny. I od tego czasu pozostaje w jego zbiorach – dodaje.

Madonna z różami

Barokowy włoski obraz pochodzący z połowy XVII stulecia ukazuje Madonnę otoczoną girlandą róż. Powstał w rzymskiej pracowni Giovanniego Battisty Salviego, znanego jako Sassoferrato. Był cenionym wówczas autorem dewocyjnych, idealizowanych maryjnych wizerunków. Jego dzieła były prezentowane w 2016 roku, kiedy to w Gmachu Głównym trwała ekspozycja Maria Mater Misericordiae.

Sassoferrato ukazał Marię pełną powagi i smutku. Otaczające ją róże symbolizują czystość Niepokalanej.

Nie tylko obraz

Oprócz tego, w trakcie trwania specjalnego pokazu odwiedzający będą mogli zobaczyć dwa modlitewniki i kartę, którą wycięto w czasach nowożytnych z kodeksu „Godzinek”. Wszystkie to dzieła iluminatorstwa niderlandzkiego przełomu XV i XVI wieku.

– Wybraliśmy miniatury o tematyce maryjnej. Wśród nich znalazło się Zwiastowanie, ze znajdującą się na marginesach kompozycją z ogromnych czerwonych róż oraz inicjał z Ofiarowaniem Dzieciątka w świątyni. Wokół niego „rozsypano” drobne, cięte, polne kwiaty – niektóre z nich malowano w sposób imitujący zielnik. Kolejny eksponat to miniatura wycięta z „Godzinek” prezentująca Matkę Boską z Dzieciątkiem i śpiewającymi aniołami, namalowaną w Brugii około 1500 roku – opowiada Katarzyna Płonka-Bałus, kuratorka wystawy.

Cudowna Moc Sztuki

Cykl pokazów w ramach Cudownej Mocy Sztuki to efekt współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Stowarzyszeniem Instytutu Dziedzictwa, które organizuje konkurs na najpiękniejszy bukiet w ramach Cudownej Mocy Bukietów. Dzięki tej inicjatywie, do tej pory w Europeum gościły już m.in. Madonna z poziomką pochodząca z żywieckiej parafii Narodzenia NMP czy Maria Immaculata w otoku różańcowym z kościoła farnego w Krośnie.

– Pokazujemy, jak przez całe wieki rośliny były mocno związane ze sztuką sakralną. Rośliny były łącznikiem pomiędzy rzeczywistością ziemską i pozaziemską. Zwyczaj mówi, że zioła poświęcone 15 sierpnia wchodzą w sferę sacrum. Zwyczaj ten został tak „ukochany”, że używa się określenia Matka Boska Zielna – zwraca uwagę Lilianna Sonik, prezes Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa.

Matkę Boską w różanej girlandzie można zobaczyć do 9 września 2018 roku. Oddział MNK – Europeum, będzie również czynny 15 sierpnia.

 

comments powered by Disqus