Mer Lwowa dziękuje krakowianom za pomoc

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mer Lwowa Andrij Sadowy podziękował prezydentowi Krakowa i mieszkańcom miasta za pomoc udzieloną miastu oraz przedstawił szczegóły dotyczące budowy Narodowego Centrum Rehabilitacji „Niezniszczalni” we Lwowie.

– Od początku wybuchu wojny reagujemy na każdą prośbę władz Lwowa o pomoc – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Pozostajemy w kontakcie z naszymi partnerami z Unii Metropolii Miast Polskich, aby wspólnie zrealizować centrum, które pomoże w rehabilitacji dzieci – dodał prezydent Krakowa.

Mer Lwowa Andrij Sadowy podziękował prezydentowi Krakowa i mieszkańcom za wsparcie i pomoc oferowaną mieszkańcom Lwowa i ukraińskich miast.

– Planujemy zbudować we Lwowie jedno z największych centrów rehabilitacyjnych w Europie, odpowiemy na potrzeby tysięcy naszych obywateli potrzebujących wsparcia psychologicznego i socjalnego, a także m.in. nowoczesnych protez czy implantów – zapowiedział mer Lwowa przedstawiając szczegóły dotyczące jego realizacji.

Podczas wizyty w Krakowie merowi Lwowa towarzyszyli jego zastępca, Serhij Kiral, Pełnomocnik Rady Miasta Lwowa ds. Biznesu oraz Ostap Procyk, Społeczny Doradca ds. Pomocy Humanitarnej, dziennikarz, dyrektor „Lviv Mediaforum”. Spotkanie z prezydentem Jackiem Majchrowskim dotyczyło podsumowania dotychczasowej współpracy Krakowa i Lwowa oraz planów dotyczących dalszej współpracy obu miast w sektorze pomocy humanitarnej, społecznej i medycznej.

Delegacja odwiedziła także wystawę plenerową „Kraków, Kijów, Lwów i inne części wspólne”, stojącą przy Pawilonie Wyspiańskiego na placu Wszystkich Świętych.

Pomoc Krakowa dla Lwowa

Jako miasto partnerskie Lwów jest beneficjentem pomocy humanitarnej płynącej z Krakowa od pierwszych tygodni wojny. Pierwsza zbiórka darów dla Ukrainy, zorganizowana w Krakowie pod koniec lutego na Stadionie „Wisły”, była właśnie odpowiedzią na apel Mera Sadowego. Jeszcze w marcu Kraków przekazał do Lwowa sześć tirów z pomocą humanitarną, w tym kilkanaście agregatów prądotwórczych. Kolejne tiry i busy były wysyłane przez krakowskie spółki (np. Wodociągi Krakowskie) i instytucje (np. Nowohuckie Centrum Kultury). Z Krakowskiego Magazynu Pomocy korzystają wolontariusze Sztabu Humanitarnego Lwowskiej Politechniki oraz Lwowskiego Centralnego Kościoła Baptystycznego. Dedykowaną pomoc otrzymały z Krakowa lwowskie szpitale: Klinika intensywnej terapii z oddziałem SOR, Klinika rehabilitacji i opieki paliatywnej, Lwowski związek akuszerstwa i ginekologii oraz Obwodowe Lwowskie Centrum Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof, które otrzymało od Szpitala im. Narutowicza karetkę wypełnioną lekami i środkami medycznymi. W związku z prośbą Mera Sadowego MPK przekazało miastu Lwów pięć autobusów Solaris. Kraków zorganizował liczne mniejsze transporty humanitarne dla Lwowskiej Wojskowej Obwodowej Administracji oraz oddziałów wojskowych stacjonujących w Obwodzie Lwowskim. Lwów, obok miast Kijów i Wynohradiw, został beneficjentem pomocy uchwalonej 11 maja 2022 r. przez Radę Miasta Krakowa. Łączna kwota 500 tys. zł została rozdzielona pomiędzy miastami i zakupiono za nią m.in. sprzęt dla wojskowych.

Współpraca Kraków-Lwów

Kraków i Lwów rozpoczęły współpracę po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, w 1992 r. Formalna umowa pomiędzy miastami została podpisana 23 października 1995 r.

comments powered by Disqus