Miasto bez umowy na przebudowę Kościuszki i Zwierzynieckiej. Czekają na unijne pieniądze

Awaryjne prace naprawcze na ul. Kościuszki były prowadzone w 2018 roku fot. Krzysztof Kalinowski

Przebudowa ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej rozpocznie się 24 sierpnia – zapewnia wiceprezydent Andrzej Kulig.

W środę do Warszawy pojechał zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, który chciał przekonać ministra rozwoju Waldemara Budę oraz szefostwo Unijnego Centrum Projektów Transportowych, aby zewnętrzne dofinansowanie do przebudowy al. Solidarności mógł wykorzystać na remont ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej.

– Odnoszę wrażenie, że nasze argumenty przekonały osoby decyzyjne w Warszawie, abyśmy mogli wykorzystać środki unijne na realizację przebudowy torowiska w centrum miasta. Jeśli do końca tego tygodnia nie dostaniemy ostatecznej decyzji CUPT-u, to mimo wszystko podpiszemy umowę z wykonawcą, aby inwestycja mogła się rozpocząć. Zależy nam na tym, aby ta decyzja została podjęta jak najszybciej, bo pieniądze trzeba wykorzystać do końca roku. Każdy dzień opóźnienia powoduje, że marnujemy wszyscy cenny czas – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Kulig.

Zarząd dróg ma już wybranego wykonawcę. O zlecenie walczyły trzy podmioty. Najtańszą ofertę złożyła krakowska firmy ZUE, która za wykonanie całości prac oczekuje nieco ponad 94 mln złotych. Z pieniędzy unijnych Kraków chce wykorzystać 34 mln złotych.

12 miesięcy

Remont mostu Dębnickiego | fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Remont mostu Dębnickiego | fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl


– Te dwie ulice będą przechodziły ogromną metamorfozę przez najbliższy rok. To kolejne utrudnienie w funkcjonowaniu miasta, a przede wszystkim – jego mieszkańców. Mam tego świadomość, ale z drugiej strony był już najwyższy czas na przeprowadzenie tego remontu – mówi Andrzej Kulig i dodaje, że na konieczność wymiany nawierzchni chodników zwracały uwagę również osoby starsze, z niepełnosprawnościami oraz niedowidzące.

Jeśli dyrekcji Zarządu Dróg Miasta Krakowa uda się podpisać umowę w pierwszej połowie miesiąca, to prace w terenie mogłyby rozpocząć się pod koniec sierpnia. Dlaczego nie wcześniej? Realizację tej inwestycji trzeba skoordynować z trwającymi pracami na moście Dębnickim.

Od 7 lipca kierowcy poruszają się po nitce, która wcześniej była wykorzystywana przez jadących w kierunku domu handlowego Jubilat. Prace na drugiej części mają potrwać dwa miesiące. Oznacza to, że 8 września ruch samochodowy w dwóch kierunkach będzie odbywał się zmodernizowaną jezdnią, a sami robotnicy przejdą na stronę przeprawy bliżej Wawelu. Równocześnie mają rozpocząć się prace na tarczy skrzyżowania Alej Trzech Wieszczów z ulicą Zwierzyniecką.

– To skrzyżowanie w 2/3 będzie skończone w pierwszej połowie listopada. Natomiast pozostała część będzie wykonywana w maju przyszłego roku – informuje Andrzej Kulig.

Konsultacje społeczne

W ten piątek (4 sierpnia) urzędnicy zaplanowali pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące przebudowy torowiska tramwajowego. Dyskusja odbędzie się zdalnie na platformie zoom w godzinach od 17 do 19. [link do spotkania]

– Celem spotkania będzie zapoznanie mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców z planowanymi pracami drogowymi. Zaprezentowane zostaną zmiany w organizacji ruchu, zasady dostępności i korzystania z dróg – wyjaśniają przedstawiciele ZDMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Zwierzyniec