Aktywnie, twórczo i muzycznie. Tak zapowiada się kolejny jesienny weekend. Oto nasze subiektywne propozycje, jak ciekawie spędzić go w Krakowie.
12. Festiwal Kultury Bez Barier. Krakowskie instytucje ze specjalną ofertą
Festiwal Kultury bez Barier to święto dostępnej kultury. Do uczestnictwa w festiwalu zaproszone są osoby z niepełnosprawnościami i bez, starsze, młodsze, z dziećmi, bez dzieci, stałych uczestników i uczestniczki kultury, a także tych, którzy na wydarzeniach bywają rzadko.
W ramach festiwalu, już w najbliższy piątek Muzeum Archeologiczne zaprasza na zwiedzanie wystawy „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”. Zaprezentowane zostały aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski: od człowieka neandertalskiego (70.000 lat temu) po mieszczan średniowiecznego Krakowa (700 lat temu). Składa się z kilku części: Człowiek i środowisko, Zdobywanie pożywienia, Strój i mieszkanie, Wymiana i handel, Obrządek pogrzebowy i sztuka oraz Historia muzeum. We wszystkich częściach ekspozycji prezentacja obejmuje 12 odsłon czasowych, etapów rozwoju miejscowych społeczności.
Z kolei pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu przygotowali wyjątkowe warsztaty: Królestwo Emocji – zajęcia muzealne z elementami arteterapii. To będzie niezwykła przygoda w królestwie, gdzie emocje staną się prawdziwą mocą. „Królestwo Emocji” to spotkanie stworzone specjalnie dla dzieci w wieku 8–12 lat w spektrum autyzmu. Kolorowi przyjaciele, czyli pacynki emocji, przeprowadzą uczestników przez interaktywną podróż po królestwie, w którym dzieci będą mogły odkrywać swoje uczucia i poznać fascynujące historie związane z Zamkiem Królewskim.
„Zajęcia będą prowadzone przez doświadczoną arteterapeutkę, która zadba o to, aby każde dziecko mogło wyrażać swoje emocje w bezpieczny i kreatywny sposób. Uczestnicy będą mogli posłuchać także opowieści edukatorki, która przeniesie ich w świat ostatnich wawelskich koronacji. Te ciekawe historie ożywią dawne czasy i wprowadzą uczestników w niezwykły klimat królewskiego dworu” – wskazują organizatorzy. Podczas zajęć dzieci będą korzystać z różnorodnych pomocy sensorycznych, które pomogą uczestnikom lepiej zrozumieć i przyswoić nowe treści. Więcej informacji można znaleźć TU.
Kiermash
KIERMASH, targi niezależnej polskiej mody i dizajnu, łączące najnowsze trendy, ekologię i zrównoważony rozwój, odbędą się już w dniach 19-20 października w Starej Zajezdni by Desilva na krakowskim Kazimierzu. – To będzie prawdziwy raj dla miłośników mody z drugiej ręki. Na licznych stoiskach usytuowanych na antresoli Starej Zajezdni znajdzie się spora selekcja unikalnych ubrań, akcesoriów i biżuterii z różnych epok, które dodadzą każdej garderobie niepowtarzalnego charakteru – zapowiadają organizatorzy. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy w materiale poniżej:
Krakowska Fiesta Balonowa Unplugged
Wydarzenie, które trwa od 17 do 19 października 2024 roku jest niepowtarzalną okazją dla pilotów i załóg balonów do wykonania lotów nad Krakowem.
W ramach fiesty zostaną rozegrane również konkurencje sportowe w formule „unplugged”, czyli bez możliwości korzystania z nawigacji elektronicznych.
Piloci będą musieli odnajdywać i nadlatywać na wyznaczone cele posługując się jedynie papierowymi mapami.
Kilkanaście kolorowych balonów lecących nad stolicą Małopolski będzie również ciekawym widowiskiem dla mieszkańców Krakowa. Zawody odbędą się na największej, bo 48-hektarowej łące położonej w centrum Krakowa, czyli z Błoń. Jak podkreślają organizatorzy, formuła Fiesty jest bezpośrednio uzależniona od pogody.
Spacer Dendrologiczny Planty Krakowskie – Czy drzewa leczą?
Studenckie Koło Naukowe działające przy Katedrze Architektury Krajobrazu, Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej (SKN ARBORIS) zaprasza na spacer dendrologiczny z okazji dnia krajobrazu, który odbędzie się 20 października 2024 r. o godzinie 13.00. Spacer poprowadzi dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek. Główną tematyką będzie, czy drzewa leczą i jeśli tak to w jaki sposób.
Sinatra | Wodecki - Best of
Centrum Kultury Podgórza zaprasza na wyjątkowy wieczór z muzyką wybitnych artystów: Franka Sinatry i Zbigniewa Wodeckiego. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce skupione wokół muzyki znakomitych artystów, których twórczość ujęta w dialog słów, stylów i melodii łączy się w jedną, spójną całość. Wspaniałe kompozycje o miłości, smutku, radości i szczęściu korespondujące ze sobą jedno po drugim w oryginalnych aranżacjach. Światowe hity Franka Sinatry znajdą swoją odpowiedź w utworach Zbigniewa Wodeckiego, a ich muzyczna wrażliwość poruszy każdego słuchacza.
Koncert rozpocznie się w piątek o 18.00 w Strefie Sokolskiej.
Ożywione eksponaty – warsztaty improwizacji teatralnej
Muzeum Krakowa z myślą o najmłodszych przygotowało ofertę teatralnych warsztatów muzealnych dla dzieci. Zaprasza je w niezwykłą podróż do świata, gdzie historia ożywa na naszych oczach. To jedyne w swoim rodzaju warsztaty improwizacji teatralnej, które przeniosą uczestników prosto do serca muzeum Podczas tego spotkania dzieci wcielą się w rolę „ożywionych eksponatów”, które opowiedzą swoje fascynujące historie.
Od zapomnianych legend po nieznane przygody – każdy eksponat kryje w sobie coś wyjątkowego, a oni będą mieli szansę nadać mu nowe, improwizowane życie! Co czeka na uczestników?
To nie będą zwykłe warsztaty – to będzie prawdziwa przygoda, która połączy teatr, historię i wyobraźnię w jedno wielkie, kreatywne wyzwanie.
Wydarzenie będzie odbywać się na terenie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Zajęcia, na które obowiązują wcześniejsze zapisy poprowadzi Agnieszka Popielczyk-Mościcka.
Podróż do Buenos Aires
18 października 2024 (w piątek), o godz. 19.00 na scenie Fortu Borek Gabriela Muskała zagra w „Podróży do Buenos Aires”. Monodram, który będzie można zobaczyć na scenie Fortu Borek to opowieść stająca się niezapomnianym doświadczeniem teatralnym dla każdego widza. Szerzej o spektaklu pisaliśmy tutaj: