Sentymentalnie, poetycko, filmowo i aktywnie. Tak zapowiada się nadchodzący weekend w Krakowie. Będzie się działo.
World Press Photo
W Nowohuckim Centrum Kultury po raz kolejny zagościły najlepsze fotografie prasowe świata. Zaprezentowane zostaną najlepsze prace wybrane spośród 61 062 zdjęć nadesłanych przez 3 851 fotografów ze 130 krajów. Zdjęcia prezentowane na wystawie World Press Photo to fotografie zwycięzców wybranych z każdego z sześciu regionów świata – Afryki, Ameryki Północnej i Środkowej, Ameryki Południowej, Azji, Azji Południowo-Wschodniej, Oceanii i Europy.
ANDY WARHOL. AMERYKAŃSKI SEN. Pokazy w Kinie Agrafka
Kino Agrafka zapraszana pokazy z cyklu Sztuka na dużym ekranie. Tym razem Widzowie obejrzą dokument „Andy Warhol. Amerykański sen”
Seanse odbędą się kolejno w piątek, 11 października o 22.15, w sobotę 12 października o 18.15 i w niedzielne popołudnie o 15.45.
„Andy Warhol. Amerykański sen” zabiera za kulisy spektakularnej kariery króla pop-artu, sięga do jej początków, oddaje głos przyjaciołom, rodzinie, ekspertom. Tworzył sztukę wyrafinowaną i prowokacyjną, a zarazem dostępną i wszechobecną. Jego prace znajdują się nie tylko w najważniejszych muzeach świata, ale także na gadżetach, ubraniach, ścianach barów czy hotelowych pokoi. Andy Warhol (1928-1987) podniósł banał i codzienność do rangi dzieła sztuki, na zawsze zatarł granicę między undergroundem i mainstreamem. Pochodził z ubogiej rodziny słowackich imigrantów, a skupił wokół siebie najbardziej twórcze osobowości Ameryki i ukształtował wyobraźnię wielu pokoleń artystów – od Basquiata po Banksy’ego” – przypomina Agnieszka Balicka z Kina Agrafka.
Pożegnanie ze Zbrojownią
Zbrojownia na Zamku Królewskim na Wawelu zostanie zamknięta w niedzielę, a w przeddzień, w sobotę 12 października, wawelskie muzeum zaprasza na „pożegnalne” oprowadzanie kuratorskie.
Bilety na zwiedzenie z kuratorami Krzysztofem Czyżewskim i dr. Rafałem Ochęduszko dostępne są w cenie 45 zł. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 12 października w godzinach od 12.00 do 13.30. Start na dziedzińcu arkadowym, przy wejściu na wystawę.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
14. Krakowska Noc Poezji
„Kraków jako poetycka wieża Babel. Po co nam poezja?”. Już w najbliższy piątek ostatnia z krakowskich nocy. Tegoroczna edycja organizowana pod hasłem „Kraków jako poetycka wieża Babel. Po co nam poezja?”, odbędzie się od 11 do 13 października. W programie nie zabraknie spotkań z artystami, biesiad i warsztatów.
Ostatnia noc z popularnego wśród krakowian cyklu to okazja do poszukiwania poezji w przestrzeni, m.in. poprzez spacery po mieście i lesie, gry miejskie i działania z wykorzystaniem nowych mediów.
III Międzynarodowy Przegląd Filmów o sztuce outsiderów
Podczas Przeglądu 12 i 13 października 2024, w Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY - zaprezentowane zostaną niezwykle wartościowe filmy dokumentalne o twórcach art brut, o outsiderach, o artystach samoukach, których sztuka jest świadectwem spojrzenia na świat z odmiennych, nie zawsze oczywistych perspektyw, których życie i obrazy splatają się w nierozłączne związki, a determinacja z jaką tworzą i osobiste historie chwytają za serce. Te krótkometrażowe, często kilkuminutowe filmy dokumentalne zatrzymują w czasie historie ludzi, których, mimo różnic kulturowych i odmiennych życiowych doświadczeń łączy potrzeba tworzenia. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i bohaterami filmów, podczas których uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję do odkrywania rozmaitych, nieoczywistych aspektów życia we współczesnym świecie.
Więcej o programie można przeczytać TUTAJ.
Otwarcie parku przy Forcie 2 Kościuszko
Już w niedzielę, 13 października odbędzie się impreza z okazji otwarcia parku na terenie Fortu 2 Kościuszko. Na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, a wszystko to od godziny 11.00 do godziny 16.00.
Wielkie sprzątanie Dłubni
Ostatnia nasza propozycja jest tych, którzy chcą aktywnie spędzić niedzielę. Bowiem na 13 października zostało zaplanowane sprzątanie nabrzeżnych terenów Dłubni. Organizatorzy zapraszają chętnych na godzinę 11.00, na parking nad zalewem Nowohuckim.
Należy zaplanować ok. 1,5 h sprzątania, tak aby najpóźniej o godz.13.00 dotrzeć na metę. Tradycyjnie będzie konkurs na najdziwniejszy śmieć znaleziony podczas sprzątania. Posiłek dla uczestników będzie wydawany w godz. 12.00-14.00. Trzeba zabrać ze sobą kalosze i najlepiej własne rękawice ochronne.
„Historia na wybiegu - Krakowskie spotkania z modą sprzed wieków”
Na przestrzeni lat moda kształtowała zmysłowość ludzi, rozbudzała ich potrzeby i rozwijała kreatywność. Strój prowokował, informował, czasem nawet był wyrazem buntu. Prowadząca spotkanie Lucyna Rotter zagląda do „szafy dziejów” pełnej historycznych faktów, symbolicznych przekazów, postaci i rekwizytów, pełnej modowych zagadek. W tym podglądaniu historii wspierają ją tancerze ze Szkoły Tańca Jane Austen.
Co będzie tematem październikowego spotkania?
Żeby zaistniała moda, to najpierw trzeba uszyć ubranie… I tu pojawia się pytanie: z czego? Pierwsze skojarzenia biegną w kierunku tkanin. Historia zaordynowała nam wiele możliwości. Jedwabie, płótna, wełny, bawełny… Ale czy tylko tkaninę wykorzystywano do stworzenia kreacji? Co kierowało krawcami i kreatorami mody by sięgać po niekonwencjonalne rozwiązania? Które tkaniny zrobiły karierę? I czy niecodzienne pomysły na to „z czego uszyć” to przywilej tylko XX wieku?
„Historia na wybiegu - Krakowskie spotkania z modą sprzed wieków” to nowy cykl inscenizowanych spotkań dotyczących dawnej mody. Wydarzenie realizowane jest we współpracy z dr hab. Lucyną Rotter, prof. UPJPII, Szkołą Tańca Jane Austen oraz Krakowskimi Szkołami Artystycznymi.
Najbliższe spotkanie z cyklu odbędzie się w niedziele o godz. 16.00 w zabytkowych wnętrzach sali Baltazara Fontany w Pałacu Krzysztofory.
Festiwal Dawnych Komputerów i Gier
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Muzeum Komputerów i Gier w Pabianicach oraz Fundacja Dawne Komputery i Gry zapraszają na Festiwal Dawnych Komputerów i Gier, który odbędzie się 12 i 13 października 2024 roku.
W ramach wydarzenia udostępnionych będzie ok. 30 stanowisk do swobodnego korzystania (w tym oczywiście grania!): m.in. Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200, NES, SNES, Nintendo 64, Vectrex, Sega Master System II, Sega Mega Drive, Atari 2600, Atari 65XE, Atari Jaguar i pecety spięte w sieć. Do każdej z platform będzie zacny zestaw gier – obiecują organizatorzy.
Początek festiwalu już w sobotę w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.