„Kraków jako poetycka wieża Babel. Po co nam poezja?”

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKrakow.pl

To będzie ostatnia z tegorocznych Krakowskich Nocy. Zakończenie popularnego wśród krakowian cyklu to tym razem okazja do poszukiwania poezji w przestrzeni, m.in. poprzez spacery po mieście i lesie, gry miejskie i działania z wykorzystaniem nowych mediów. To jednak nie wszystko.

− W 14. Noc Poezji Kraków, jak mityczna poetycka wieża Babel, zaiskrzy wielogłosem myśli poetek i poetów. Słowami, metaforami i symbolami językowymi szukać będą porozumienia ze sobą i z nami – czytelnikami i czytelniczkami. Liczne spotkania ze współczesnymi poetami i poetkami oraz ich twórczością to znakomita okazja, aby i sobie zadać pytania: Po co nam poezja? Czy ma wpływ na nasze życie? Czy nas zmienia? Co w nas zmienia? Jakie emocje w nas wyzwala? Zapraszam do poszukiwania odpowiedzi na te pytania podczas tegorocznej Nocy Poezji – mówi Jadwiga Gutowska-Żyra, p.o. dyrektorki Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Wydarzenie wpisuje się w cykl Krakowskie Noce. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych odsłon, trwa dłużej niż jedną noc, w tym roku od 11 do 13 października.

O wielkich poetkach i poetach

W trakcie tegorocznej Nocy Poezji wsłuchamy się w wiersze Wisławy Szymborskiej (m.in w Symbiozie czy pałacu Potockich), Zbigniewa Herberta (w Teatrze KTO, na scenie Teatru Loch Camelot), Jerzego Harasymowicza (w Teatrze Loch Camelot), Jerzego Ficowskiego (w Compare Bookstore), Tadeusza Śliwiaka (w dworze Czeczów). W Teatrze Barakah posłuchamy wersów dwóch noblistów – Czesława Miłosza i chilijskiego poety Pabla Nerudy, uważanych za najbardziej wpływowych poetów XX wieku.

W wielu miejscach Krakowa w różnych formach wybrzmi poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Noc Poezji to także spotkania z twórczością współczesnych poetów, okazja do rozmowy i wymiany myśli. Poezja Ewy Lipskiej wybrzmi w Teatrze Loch Camelot. Zenon Fajfer będzie czytał swoje wiersze podczas seansu w pracowni artystycznej KMWTW (ul. Zwierzyniecka 4). Z Agatą Jabłońską zainicjowane zostaną poszukiwania poezji w Lesie Wolskim, podczas spaceru mykopoetyckiego (Stowarzyszenie Kultura w Pracy). Jadwiga Malina zaprasza na „Peron literacki Biblioteki Kraków” (w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką przy ul. Szczepańskiej). Poznamy wiersze angielskiej poetki Harry Josephine Giles w tłumaczeniu Krzysztofa Bartnickiego.

Konkurs na książkowy debiut poetycki

– Myślą przewodnią tegorocznej edycji Nocy Poezji jest „Kraków jako poetycka Wieża Babel”. Będziemy szukali odpowiedzi na pytanie: po co nam poezja? Wielogłos języków, myśli, estetyk poetyckich jest szalenie istotny. Noc Poezji to premiery książkowe w tym roku. Będą to tomy Pawła Kusiaka  i Przemysława Suchaneckiego. Szczególnie zapraszam na galę konkursu na książkowy debiut poetycki do Biblioteki Kraków, gdzie. poznamy laureata tegorocznej edycji Dawida Zalewskiego. Będziemy mogli otrzymać jego książkę. Warto podkreślić, że konkurs na książkowy debiut poetycki ma już 10 lat i w tym roku szczególnie to akcentujemy. Mamy na spotkanie z poetami wyróżnionymi i nagrodzonymi w tym konkursie oraz członkami jury. Spotkanie jubileuszowe odbędzie się w niedzielę, 13 października o godzinie 17:00 w Sali Zielonej w Pałacu Potockich Mam nadzieję, że będziemy mogli usłyszeć czy i w jaki sposób konkurs zainicjowany przez miasto, a, obecnie współorganizowany przez Bibliotekę Kraków wpłynął na losy tych poetek i poetów – mówi dla LoveKraków.pl Joanna Szulborska-Łukaszewicz, koordynatorka programu Nocy Poezji.

Migając poezję

Integralną częścią Nocy Poezji stała się już Noc Poezji Migowej – tradycyjnie organizowana przez Centrum Kultury Podgórza. W tym roku warsztaty skoncentrują się na poezji Czesława Miłosza. Jak zapowiadają organizatorzy, poznamy „migowy przydomek” Czesława Miłosza.

Ubierz nocną Nową Hutę w wiersz!

Niezwykła sceneria, nocny krajobraz, zakątki Nowej Huty i poezja – Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta włącza się w Noc Poezji 2024. W sobotę, 12 października o godz. 20.00 w parku Ratuszowym rozpocznie się interaktywny spacer-gra. Uczestnicy będą mogli odkryć dzielnicę na nowo i zobaczyć ją przez poetycki filtr. Finałem spaceru będzie poetycki performance w przestrzeni Klubu Wersalik Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Autor – Filip Komajda – skonfrontuje poetyckość z robotniczą przeszłością Huty, rzucając nowe światło na najmłodszą dzielnicę Krakowa. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest posiadanie telefonu z włączoną lokalizacją GPS, Internetem i zainstalowaną darmową aplikacją edukacyjną ActionTrack (dostępną w Google Play/AppStore). Warto wziąć ze sobą słuchawki.

Poetyckie kadry. Weź udział w konkursie fotograficznym

Tegorocznemu cyklowi Krakowskie Noce towarzyszy konkurs fotograficzny „Krakowskie Noce w obiektywie” skierowany do fotografów–amatorów. Na zwycięzców czekają nagrody: wejściówki na wydarzenia kulturalne organizowane przez miejskie instytucje kultury, a także atrakcyjne wydawnictwa albumowe.

Program Nocy Poezji tradycyjnie współtworzony jest przez krakowskie poetki i poetów, osoby zajmujące się krytyką, animacją kultury, literaturą, skupione wokół organizacji pozarządowych, krakowskich księgarń i teatrów, a także instytucji kultury.

Program Nocy Poezji można znaleźć na stronie TUTAJ.

Portal LoveKraków.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

 

– Myślą przewodnią tegorocznej edycji Nocy Poezji jest „Kraków jako poetycka Wieża Babel”. Będziemy szukali odpowiedzi na pytanie: po co nam poezja? Wielogłos języków, myśli, estetyk poetyckich jest szalenie istotny. Noc Poezji to premiery książkowe w tym roku. Będą to tomy Pawła Kusiaka  i Przemysława Suchaneckiego. Szczególnie zapraszam na galę konkursu na książkowy debiut poetycki do Biblioteki Kraków, gdzie. poznamy laureata tegorocznej edycji Dawida Zalewskiego. Będziemy mogli otrzymać jego książkę. Warto podkreślić, że konkurs na książkowy debiut poetycki ma już 10 lat i w tym roku szczególnie to akcentujemy. Mamy na spotkanie z poetami wyróżnionymi i nagrodzonymi w tym konkursie oraz członkami jury. Spotkanie jubileuszowe odbędzie się w niedzielę, 13 października o godzinie 17:00 w Sali Zielonej w Pałacu Potockich Mam nadzieję, że będziemy mogli usłyszeć czy i w jaki sposób konkurs zainicjowany przez miasto, a, obecnie współorganizowany przez Bibliotekę Kraków wpłynął na losy tych poetek i poetów.