Przed nami 27. Targi Książki pod hasłem „Zrzućcie maski. Zwykłymi stańcie się ludźmi”

Ponad 800 autorów, 900 spotkań, 470 wystawców, tysiące bestsellerów i miliony zdjęć w ciągu czterech dni. Tak zapowiadają się 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w dniach 24-27 października 2024 roku w godz. 10.00–17.00 w czwartek i niedzielę oraz 10.00–19.00 w piątek i sobotę.

– Nasze targi odwiedza już trzecie pokolenie czytelników. Bo nasze targi są dla wszystkich czytelników, niezależnie od wieku, niezależnie od zainteresowań. Każdy, kto czyta, chce czytać albo posłuchać książki z audiobooka, jest zaproszony – zaznacza prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.

Okazja do zdobycia autografów

Międzynarodowe Targi Książki to niesamowita okazja, by porozmawiać ze swoim ulubionym autorem i zdobyć pamiątkowy podpis, Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.: Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Andrzej Stasiuk, Radek Rak. Miłośnicy fantastyki będą mogli spotkać też m.in. Jacka Dukaja, Annę Kańtoch, Andrzeja Pilipiuka i Marcina Świątkowskiego.

Na imprezie pojawią się też cenieni autorzy kryminałów, m.in. Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Izabela Janiszewska i Robert Małecki. Literaturę faktu będą reprezentować m.in. Joanna Kuciel-Frydryszak, Magdalena Grzebałkowska, Andrzej Kohut oraz Beata Sabała-Zielińska oraz zagraniczni twórcy tj. Chris Carter, Lars Saabye Christensen, Jurij Felsztinski, Florin Irimia, Karl Ove Knausgård, Anke Kuhl, Katherina von der Gathen, Adam Kay, Toshikazu Kawaguchi, Maja Lunde oraz K.L. Walther.

120. Urodziny Witolda Gombrowicza

Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia są słowa z utworu Witolda Gombrowicza: „Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!”. Organizatorzy wybrali je w związku z obchodami 120. rocznicy urodzin autora „Operetki”. – Żyjemy w czasach kreowania sztucznej rzeczywistości w mediach społecznościowych, zacierania granic między prawdą a kłamstwem, dlatego tak ważne jest, aby stawiać na autentyczność. W tym roku targi stawiają na autentyczność, prawdę i zrzucanie masek społecznych. Pokażemy, że targi to przede wszystkim ludzie – z różnych środowisk, w różnym wieku, o różnych poglądach, których łączy jedno: wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury – tłumaczy Małgorzata Downar, komisarz Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

To niejedyny akcent, którym zostanie uczczony autor „Trans-Atlantyku”. Podczas targów odbędzie się symulacja procesu, w którym oskarżony zostanie Witold Gombrowicz, prowadzona przez znawczynię jego twórczości dr hab. Annę Spólną. O co pisarz będzie oskarżony? Tego dowiemy się w czwartek, 24 października o godz. 11.00 w Sali Wiedeń.

Partnerem, a jednocześnie jednym z gości ze specjalnym stoiskiem na Targach Książki będzie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Cały program czterodniowego wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

W cieniu robót drogowych

Przed tygodniem pisaliśmy o utrudnieniach związanych z pracami na skrzyżowaniu ul. Nowohuckiej i Centralnej. W związku z tym organizatorzy i ZDMK zachęcają do korzystania w tym czasie z transportu publicznego. W bezpośrednim sąsiedztwie EXPO Kraków znajdują się przystanki komunikacji miejskiej obsługiwane przez kilka linii autobusowych i tramwajowych. Dla tych, którzy zdecydują się w tych dniach na podróż samochodem, dostępne są trzy trasy, które pozwolą ominąć zamknięty fragment ul. Centralnej: od ul. Nowohuckiej – należy kierować się ulicami Ciepłowniczą, Skręconą i Galicyjską, od ul. Podbipięty – dojazd prowadzi ulicami Na Załęczu, Ciesielskiego, Centralną i Galicyjską, od al. Pokoju – można dotrzeć ulicami Centralną i Galicyjską.
Jak przekazała prezes Grabowska, podczas trwania targów policjanci z drogówki będą kierowali ruchem.

Rozwiązania organizacyjne, które sprawdziły się podczas ubiegłorocznej edycji, będę kontynuowane również w tym roku. Wśród nich: powiększenie przestrzeni targowej o dodatkową halę namiotową o powierzchni 3000 mkw., w której autorzy będą podpisywać książki, limity wejść na targi oraz bezpłatne wejściówki na wybrane spotkania z autorami, podpisującymi książki w tzw. Strefach Autora, osobne tory kolejkowe dla posiadaczy biletów online i do kas biletowych, możliwość wyjścia i powrotu na targi w danym dniu na podstawie pieczątki, punkt pakowania i wysyłki książek bezpośrednio z targów w cenie 5 zł, zewnętrzna strefa gastronomiczna i poidełka z wodą pitną przy wejściach do hal targowych.

W tym roku obowiązują bezpłatne wejścia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz dla dzieci do lat 7. Zniżki przysługują uczniom i studentom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, seniorom 65+, osobom posiadającym Ogólnopolską Kartę Seniora. Dostępne będą również bilety rodzinne i karnety 4-dniowe.

Z kolei dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć targach osobiście, zostanie uruchomiona Telewizja Targowa, gdzie w sobotę i niedzielę znani i lubiani dziennikarze literaccy będą gościli znakomitych pisarzy i przedstawicieli wydawniczego świata.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny