Miasto walczy o udziały w kamienicy przy ul. Miodowej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prokuratura na wniosek miasta wszczęła postępowania w sprawie wyprostowania sytuacji prawnej jednej z kamienic przy ul. Miodowej. Było to pięć lat temu i nadal nic nie jest jasne.

Dwa lata temu prokuratura regionalna poinformowała o pracach specjalnego zespołu zajmującego się rewidowaniem niektórych spraw związanych z pożydowskimi nieruchomościami. Jedną z kilkudziesięciu była kamienica przy ul. Miodowej 20.

W 2020 roku prokuratura stwierdziła, że zainicjowane zostało przed sądem cywilnym postępowanie mające na celu doprowadzenie do przejęcia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Co ciekawe adres ten nie został zapisany w „Czarnej księdze nieruchomości krakowskich”. Obecnie jednak toczą się cztery postępowania związane z kamienicą.

– Biuro Przejmowania Mienia i Rewindykacji zwróciło się pod koniec 2017 roku do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, do pionu pozakarnego, o wystąpienie do sądu z wnioskami, które mają dotyczyć uznania za zmarłych osób z pierwszego kręgu dziedziczenia po przedwojennych współwłaścicielach nieruchomości. Osoby te według dostępnych danych najprawdopodobniej zaginęły podczas II wojny światowej – informuje Emilia Król z biura prasowego urzędu miasta.

Jak dodaje Król, z uwagi na polskie przepisy jedynie prokuratura była wyposażona w dostatecznie szeroką i ogólną legitymację procesową, by móc podjąć odpowiednie kroki prawne w tej sprawie.

Miasto zaznacza, że postępowanie wyjaśniające stan prawny pozostaje w toku również w biurze przejmowania mienia i gmina nadal walczy o pozyskanie udziału w tej nieruchomości. Jednak dalsze kroki zależą od tego, jak skończą się zawieszone postępowania.

Zmarła uczestniczka

A te są cztery. Pierwsze z nich dotyczy stwierdzenia nabycia spadku po Ryfce L., która – jak można wywnioskować z różnego rodzaju wpisów dotyczących ofiar Holocaustu – nie przeżyła II wojny światowej. Uczestnikiem postępowania jest kurator spadku. Jednak w listopadzie 2019 sprawa została zawieszona z uwagi na śmierć wnioskodawczyni. Zgon Madeleine R. spowodował również zastopowanie dwóch innych toczących się postępowań wszczętych na wniosek prokuratury rejonowej. Chodziło tu o uznania za zmarłego Asara val. A.A. i Wadiego W.A.

Najnowsza sprawa została wszczęta w 2021 roku i dotyczy nadzoru nad kuratorem spadku. – 20 stycznia 2022 roku zwrócono się do Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku o pomoc w uzyskaniu aktów stanów cywilnych – informuje biuro prasowe Sądu Okręgowego w Krakowie.

Widać, że sprawa kamienicy nie rozwiąże się w najbliższym czasie. Jednak nawet postępowania trwające pięć czy dziesięć lat nie zbliżają się do rekordowych czasów postępowań. We wstępie do „Czarnej księgi nieruchomości krakowskich" są zamieszczone informacje o sprawach, które toczą się od kilknastu lat. – Smutnym rekordem są sprawy nieruchomości położonej przy ul. Krakowskiej 29/Węgłowej 1, w stosunku do której na otrzymanie ostatecznej i prawomocnej decyzji Urząd Miasta Krakowa czeka już 22 lata oraz nieruchomości przy ul. Krakowskiej 13, gdzie uregulowanie jednego udziału trwa od lat 17 – widnieje w dokumencie.