Miasto wychodzi naprzeciw osobom ze specjalnymi potrzebami. Są nowe standardy dostępności

Andrzej Kulig fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto opracowało nowe standardy dla osób z niepełnosprawnościami. Jak się okazuje, zmiany będą dotyczyły nie tylko nich. Szczegóły przedstawił Andrzej Kulig - zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

– Nowe standardy dostępności maja trochę szerszy zakres – dotyczą osób ze szczególnymi potrzebami. To nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także seniorzy, osoby poruszające się np. z dzieckiem w wózku – wyjaśnia Kulig.

Zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej podkreśla, że rolą nowych standardów jest, aby wszystkie jednostki miejskie, które uczestniczą w kształtowaniu przestrzeni publicznej, a także obiektów, mogły w jednolity sposób stosować się do zaleceń.

Będą kontrole

Urzędnicy miasta zgodnie twierdzą, że niezwykle istotne jest obowiązkowe przeprowadzenie audytu przestrzeni z tego punktu widzenia. Podmiot, który będzie odpowiedzialny za taką kontrolę, w dużej części jest zdominowany przez osoby pochodzące z organizacji pozarządowych. – To nie będą urzędnicy, którzy komentują urzędników. Będą to przedstawiciele tych środowisk, które bezpośrednio są zainteresowane przyjaznym ich traktowaniem – zauważa Kulig.

Z kolei jak przyznaje Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami, głównym pytaniem, które towarzyszyło projektowaniu nowych standardów było to, co konkretnie należy zrobić, aby trafnie odpowiedzieć na określone potrzeby wynikające z charakteru różnych niepełnosprawności.

Czym są standardy dostępności?

"Standardy Dostępności dla Gminy Miejskiej Kraków" to takie opracowanie przestrzeni miasta, by ta była dostosowana do potrzeb różnego rodzaju użytkowników. "Stanowią ogólny zbiór dobrych praktyk projektowych oraz uzupełnienie dla obowiązujących przepisów, wytycznych, norm oraz innych standardów, w tym przyjętych odrębnymi zarządzeniami Prezydenta Miasta Krakowa" – czytamy w zarządzeniu.