Mieszkańcy jeszcze poczekają na przebudowę ul. Mochnaniec

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd dróg musi od nowa rozpisać przetarg na przygotowanie dokumentacji drugiego etapu przebudowy ul. Mochnaniec w Skotnikach. Poprzednia firma nie wywiązała się ze zobowiązań.

Przebudowa pierwszej części ul. Mochnaniec zakończyła się w lipcu 2021 roku i od tego czasu mieszkańcy regularnie dopytują o to, kiedy miasto zrobi drugi krok. Tym istotniejszy, że drugi etap przebudowy ma objąć także skrzyżowanie z ul. Bunscha, usprawnić wyjazd z osiedla i poprawić w tym miejscu poziom bezpieczeństwa. Inwestycja pozwoli też połączyć w całość wybudowane do tej pory odcinki infrastruktury rowerowej w rejonie pętli Czerwone Maki i wzdłuż ulicy Bunscha.

Pierwotny plan był taki, by drugi etap nastąpił wkrótce po pierwszym. Po drodze jednak pojawiły się problemy. Terminy planowanego uzyskania decyzji stopniowo się przedłużały, pojawiały się informacje o dodatkowej analizie ruchu, później o konieczności uzyskania odstępstwa w ministerstwie. Ministerstwo w sierpniu ubiegłego roku wydało stosowną zgodę, a wniosku o wydanie decyzji ZRID nadal nie było.

Podczas lipcowego spotkania z mieszkańcami Skotnik wiceprezydent Andrzej Kulig dał do zrozumienia, że sprawa wróciła niemal do punktu wyjścia. – Wyrzuciliśmy projektanta, ponieważ sknocił wszystko – przyznał. Wówczas urzędnicy nie byli w stanie jeszcze określić, jaka część zadania została wykonana, czy nadaje się do wykorzystania i w związku z tym – ile jeszcze potrwa przygotowanie dokumentacji.

Przetarg w przyszłym roku?

Obecnie ZDMK jest o krok dalej, choć na nasze pytania dotyczące szczegółów odpowiada ogólnikowo. Urzędnicy potwierdzają, że odstąpili od umowy z winy wykonawcy, a powodem były wyraźne opóźnienia w realizacji zadania.

– Część dokumentacji projektowej tego zadania trafiła do ZDMK. Nie pozwalała ona jednak na wnioskowanie o wydanie decyzji ZRID dla tej inwestycji – mówi nam Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy jednostki.

– Obecnie przygotowujemy się do rozpisania nowego przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej na rozbudowę ul. Mochnaniec, z uwzględnieniem dokumentacji, jaka jest w naszym posiadaniu – stwierdza.

ZDMK ma więc szansę na uzyskanie decyzji ZRID dopiero w przyszłym roku. Na razie nie ma informacji o tym, ile miesięcy będzie potrzebował na to projektant i czy w przyszłym roku możliwe będzie również rozpisanie osobnego przetargu na wykonanie prac.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki