Mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich nie czują się bezpiecznie. Spokój znajdziemy w zachodniej części miasta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tysiące krakowian wzięło udział w badaniu Otodom na temat bezpieczeństwa w poszczególnych dzielnicach miasta. Mieszkańcy wskazują, że najniebezpieczniej czują się na Wzgórzach Krzesławickich. Bronowice, Zwierzyniec i inne zachodnie dzielnice miasta wiodą prym w zakresie bezpieczeństwa.

Ankietowani mieli za zadanie ocenić bezpieczeństwo w poszczególnych dzielnicach Krakowa w skali od 1 do 5. Odpowiedzi na pytania dotyczyły ogólnego poziomu odczuwanego przez mieszkańców bezpieczeństwa oraz sytuacji panującej po zmroku, czy też jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci poza domem.

Bronowice i Zwierzyniec najbezpieczniejszym miejscem

Zdaniem mieszkańców najbezpieczniej jest w dzielnicach Bronowice (4,05 pkt), Zwierzyniec (4 pkt) i Grzegórzki (3,91 pkt). Pod względem oceny bezpieczeństwa po zmroku najbezpieczniejszym miejscem według respondentów są nadal Bronowice (4,16 pkt), Zwierzyniec plasuje się na drugim miejscu z wynikiem 4,04 pkt. Jeśli jednak chodzi o poczucie bezpieczeństwa swoich dzieci, to Zwierzyniec przoduje (3,91), potem dopiero Bronowice (3,76).

– W Bronowicach znajduje się wiele osiedli strzeżonych i monitorowanych. Powstają tam nowoczesne osiedla, w których chętnie mieszkają rodziny z dziećmi, za to rzadziej spotyka się turystów czy studentów. Z kolei Zwierzyniec ma rezydencjonalny charakter i od lat jest jedną z najbardziej prestiżowych dzielnic Krakowa – mówi Adrianna Werłos z biura Brand&Sell.

Kolejne miejsca w rankingu pod względem bezpieczeństwa zajmują dzielnice: Dębniki (3,88), Łagiewniki i Borek Fałęcki (3,83) oraz Swoszowice (3,82). Bezpieczeństwo po zmroku w tym rejonie mieszkańcy ocenili na 3,99 pkt.

Nowa Huta wcale nie najgorzej

Najgorzej w rankingu wypadła dzielnica Wzgórza Krzesławickie (3,06), Bieńczyce (3,32) i Bieżanów-Prokocim (3,48). – W przypadku tych dzielnic poziom zaufania do otoczenia jest na tyle mały, iż bezpieczeństwo dzieci bez opieki dorosłych poza domem oszacowano na 2,74 punktu w pięciopunktowej skali – informują autorzy raportu.

Nowa Huta niegdyś uważana za najniebezpieczniejszą dzielnicę miasta, teraz okazuje się nieco bezpieczniejsza niż Stare Miasto. Badani ocenili bezpieczeństwo tamże na poziomie 3,64 pkt, natomiast w Starym Mieście na 3,61. Jeżeli zaś chodzi o pociechy rodziców, to ocena bezpieczeństwa poza domem w głównej dzielnicy miasta spada do 3,26 pkt.

Otodom badało również poziom bezpieczeństwa w innych 12 dużych miastach w Polsce. Średni wynik dla Krakowa wyniósł 3,7 i gorzej jest tylko we Wrocławiu (3,63) i Łodzi (3,43). W czołówce znajdziemy Lublin, Białystok i Gdańsk (3,91-3,92 pkt).

comments powered by Disqus