Minister infrastruktury i prezydent Krakowa będą współpracować przy przygotowaniach Igrzysk Europejskich w 2023

Podpisanie listu intencyjnego fot. PS

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz marszałek Małopolski Witold Kozłowski podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy przygotowaniu infrastruktury transportowej potrzebnej do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Władze regionu i miasta zadeklarowały, że przedstawią wykaz niezbędnych do zrealizowania inwestycji, poprawiających stan infrastruktury drogowej i kolejowej, a minister infrastruktury ma podjąć działania mające na celu zapewnienie współgospodarzom wsparcia w celu umożliwienia realizacji działań.

Inwestycje już realizowane

– Potwierdziliśmy dziś współpracę w obszarze transportowym, zarówno lotniczym, drogowym oraz kolejowym, w przygotowaniu Igrzysk Europejskich w 2023 roku – stwierdził podczas konferencji prasowej minister Andrzej Adamczyk.

Wymienił listę inwestycji, które mają poprawić komunikację drogową w rejonie, udrożnić szlaki kolejowe, a także zwiększyć przepustowość portu lotniczego w Balicach. Wspomniał m.in. o trwającym remoncie linii kolejowej E30 (z Katowic do Podłęża przez Kraków), w kierunku Oświęcimia oraz Zakopanego, a także budowie drogi S7 w kierunku Warszawy, przebudowie „zakopianki” na odcinku z Krakowa do Myślenic (w szczególności budowie bezkolizyjnego węzła w Opatkowicach), budowie dwóch rond w Zakopanem, trwającej budowie drogi krajowej między Rdzawką a Nowym Targiem.

– Zapewne będziemy rozmawiali o innych przedsięwzięciach, które jesteśmy w stanie zrealizować do 2023 roku – powiedział Andrzej Adamczyk i dodał, że liczy na realizację przedsięwzięć we współpracy z władzami Krakowa.

Prezydent: Inwestycje pozostaną

Prezydent Jacek Majchrowski mówił, że część wymienionych przez ministra inwestycji zaczęto wcześniej realizować, a Igrzyska Europejskie się na to nałożyły. – Dodałbym do tych wszystkich inwestycji Trasę Balicką i Trasę Wolbromską, bo to pozostanie dla Krakowa i będzie nam później służyło – stwierdził.

– Chciałem podziękować bardzo serdecznie panu ministrowi. Pan minister Adamczyk jest pierwszym ministrem, jak sięgam pamięcią przez te 18 lat, który naprawdę zajął się drogami i komunikacją w regionie Krakowa i Małopolski. Za to mu będzie chwała – powiedział Jacek Majchrowski.