Minister zdrowia: Widzimy dynamiczny przyrost liczby nowych zakażeń

Adam Niedzielski fot. KRYSTIAN MAJ/KPRM

Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji prasowej przestrzegał przed luzowaniem dyscypliny społecznej. – Patrząc na wyniki możemy sobie powiedzieć, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce. To nie jest pytanie z kategorii, czy ona się pojawi, tylko jakie osiągnie rozmiary w przyszłości – stwierdził.

Jak wyliczył szef resortu zdrowia, przyrost nowych zakażeń osiągnął blisko 2,4 tys. nowych przypadków. – Od kilku dni obserwujemy, że ta nadwyżka między tym a zeszłym tygodniem jest coraz większa – ocenia Adam Niedzielski.

W tym tygodniu tygodniowa średnia liczba zakażeń przekroczyła 6,5 tys. przypadków dziennie, to 23% procentowy wzrost w skali z tygodnia na tydzień. Mamy do czynienia z trwałą tendencją zauważył minister.

Adam Niedzielski dodał, że na liczbę zakażeń duży wpływ ma dyscyplina społeczna. –  Od nas zależy to, gdzie znajdzie się szczyt trzeciej fali pandemii. Aby akcja szczepień mogła przebiegać w sposób stabilny, konieczne jest nasze odpowiedzialne zachowanie – powiedział.

A jaki jest plan szczepień? Minister Michał Dworczyk podał, że do 7 marca zakończy się ma procesu szczepień nauczycieli i szczepień uzupełniających medyków. W połowie marca ma się rozpocząć szczepienie osób przewlekle chorych, a 22 marca pracowników służb mundurowych i osób w wieku od 50 do 65 lat.

 

Tylko maseczki?

Rządzący z ekspertami myślą o tym, aby zasłanianie twarzy w miejscach publicznych było możliwe jedynie za pomocą maseczek. Minister Niedzielski przyznał, że zajmuje się tematem wraz z Radą Medyczną. Najprawdopodobniej rekomendowane będzie używanie tylko maseczek, a nie przyłbic czy chust, które nie chronią przed rozprzestrzenianiem wirusa tak dobrze, jak właśnie maseczki.

News will be here