MPK zapowiada zakupy. Na liście blisko setka tramwajów

fot. Krzysztof Kalinowski

Krakowski przewoźnik zapowiedział, że w tym miesiącu ogłosi przetarg na dostawę nowych tramwajów. Pod Wawelem miałoby się pojawić 90 pojazdów.

Wśród maszyn, które chciałoby kupić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne znajdują się pojazdy o długości 30 metrów – zarówno jedno-, jak i dwukierunkowe, typu Lajkonik oraz dłuższe o 10 metrów wagony w stylu Krakowiaków.

– Zakup nowych tramwajów spowoduje, że wszystkie tramwaje jeżdżące po Krakowie w 2026 roku będą niskopodłogowe i z klimatyzacją. Jednak to, jak dużo nowych tramwajów ostatecznie uda się zamówić, będzie zależało od możliwości finansowych oraz uzyskanych środków ze źródeł zewnętrznych (m.in. KPO) – informuje MPK.

Na krakowskich ulicach mają się też pojawić najnowocześniejsze autobusy.  – W 2024 roku MPK wycofa wszystkie autobusy z silnikami Euro 5. To oznacza, że mieszkańców Krakowa będą przewozić wyłącznie autobusy zeroemisyjne zasilane energią elektryczną, autobusy hybrydowe, wodorowe oraz te spełniające normę Euro 6 i EEV – podaje miejski przewoźnik.