Msza na Wawelu w urodziny prezydenta Kaczyńskiego. Abp Jędraszewski: „Królom był równy” [ZDJĘCIA]

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Śp. pan profesor Lech Kaczyński, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, od 12 lat spoczywający na Wawelu – coraz bardziej jasno widzimy to wszyscy: w swej służbie narodowi i państwu, w swym oddaniu prawdzie, w swej trosce o własną wolność i o wolność Polski i Polaków „królom był równy” – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie mszy w intencji zmarłych Lecha i Marii Kaczyńskich.

18 czerwca przypada 73. rocznica urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Na mszę sprawowaną na Wawelu przyjechało wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości, włącznie z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. Obecni byli też m.in. Andrzej Adamczyk, Beata Szydło, Ryszard Terlecki, Piotr Gliński, Marek Pęk, Łukasz Kmita i Barbara Nowak.

Abp Marek Jędraszewski mówiąc o prezydencie Lechu Kaczyńskim nazwał go „bojownikiem o polską prawdę”. W kontekście wojny na Ukrainie metropolita przywołał ostatnie, niewygłoszone przemówienie Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia 2010 r. – Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę – miał wówczas powiedzieć prezydent RP w Katyniu.

Słowa Piłsudskiego

Kończąc homilię abp Marek Jędraszewski nawiązał do słów Józefa Piłsudskiego wypowiedzianych do oficerów podczas pogrzebu Juliusza Słowackiego: „W imieniu rządu Rzeczypospolitej polecam panom odnieść trumnę do krypty Królewskiej, bo królom był równy”.

– Śp. pan profesor Lech Kaczyński, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, od 12 lat spoczywający na Wawelu – coraz bardziej jasno widzimy to wszyscy: w swej służbie narodowi i państwu, w swym oddaniu prawdzie, w swej trosce o własną wolność i o wolność Polski i Polaków: „królom był równy” – mówił metropolita krakowski.