Musica Divina. Dawna muzyka sakralna wypełni wnętrza krakowskich świątyń

Festiwal Musica Divina 2022 fot. Piotr Łysakowski/Festiwal Musica Divina

Muzyka sakralna w wykonaniu współczesnych twórców po raz szósty zabrzmi w krakowskich świątyniach. Wszystko za sprawą festiwalu Musica Divina, w ramach którego odbędzie się pięć bezpłatnych koncertów.

Festiwal Musica Divina to wydarzenie starające się stworzyć przestrzeń dla emocjonalnego i intelektualnego doświadczenia muzyki. Podczas koncertów prezentowana jest głównie dawna muzyka sakralna (od średniowiecza aż po barok), jednak organizatorzy celowo nie sięgają po najbardziej znane kompozycje.

– Tworzymy przestrzeń spotkania, w której wokół pasji do muzyki wyrosłej z chrześcijańskiego korzenia i liturgicznej tradycji Kościoła Wschodu i Zachodu, gromadzą się artyści i słuchacze o różnej wrażliwości, przekonaniach i motywacjach. To, co ich łączy to nie tylko pasja, ale także przekonanie o ponadczasowej wartości sztuki i kluczowej roli, jaką pełni ona w życiu człowieka – wyjaśnia Fundacja inCanto, organizator wydarzenia.

Nietypowe spojrzenie na muzykę nieszporów

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie nieszporom – nabożeństwu sprawowanemu o zachodzie słońca – części liturgii godzin, wspólnej dla większości kościołów chrześcijańskich.

W czwartek, 3 sierpnia, w bazylice Bożego Ciała wystąpi Capella Sanctæ Crucis, która podjęła się rekonstrukcji uroczystych nieszporów ku czci św. Augustyna z portugalskiego Klasztoru Santa Cruz w Coimbrze. Będzie to pierwszy w historii występ zespołu w Polsce oraz premierowe wykonanie tego repertuaru.

Kolejnego dnia dawna muzyka sakralna wypełni kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, a o nieszporach, w najmniej oczywisty sposób, opowie Anna-Liisa Eller. To wirtuozka gry na kannelu – estońskim instrumencie tradycyjnym zbliżonym do cytry.

5 sierpnia organizatorzy zapraszają do bazyliki oo. dominikanów, gdzie zaprezentuje się rumuński chór prawosławny Byzantion pod kierownictwem Adriana Sîrbu. Kanwą koncertu będą nieszpory na święto Zaśnięcia NMP, jedno z dwunastu głównych świąt obrządku bizantyjskiego.

W niedzielę, 6 sierpnia, w bazylice Bożego Ciała zabrzmią z kolei islandzkie antyfony i psalmy oraz chorał i motety średniowiecznej Anglii. Utwory zaprezentuje zespół Trio Mediaeval wraz z Cataliną Vicens, zaliczaną do grona najciekawszych instrumentalistek w dziedzinie muzyki dawnej.

Festiwal Musica Divina zwieńczy koncert francuskiego zespołu Ensemble Organum i scholi Cantorum Minorum Chosoviensis pod kierownictwem Marcela Pérèsa. Publiczność będzie mogła usłyszeć pierwsze nieszpory na uroczystość św. Jakuba, pochodzące z XII wiecznej Księgi św. Jakuba zwanej również „Codex Callixtinus”. Wydarzenie odbędzie się 23 września w bazylice oo. dominikanów.

Nie tylko koncerty

Tegorocznej odsłonie festiwalu towarzyszyć będą liturgie. 2 sierpnia organizatorzy zapraszają na nieszpory w bazylice Trójcy Świętej z udziałem Bractwa Śpiewaczego San Clemente. Z kolei 5 sierpnia i 23 września odbędą się specjalne msze święte przygotowane we współpracy z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym.

W ramach festiwalu będzie można także zobaczyć wystawę prac Aleksandry Samołyk pt. „W ukryciu”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Aby uczestniczyć w koncertach, należy pobrać darmową wejściówkę ze strony www.musicadivina.pl.