Za dwa tygodnie wyruszy Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Organizatorzy mówią o liczbie uczestników

fot. Krzysztof Kalinowski

43. Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę ruszy 6 sierpnia, po porannej mszy w Katedrze Wawelskiej. Pielgrzymi w ciągu pięciu dni mają do pokonania ponad 150 km. Przez ten czas modlą się w intencji papieża Franciszka.

Zapisy potrwają do 5 sierpnia, a jeżeli ktoś nie zdąży tego zrobić, można zapisać się pod Wawelem w dniu wyjścia pielgrzymki lub dopełnić tej formalności w czasie jej trwania, na postojach lub pierwszym noclegu.

Organizatorzy spodziewają się udziału nawet 5 tysięcy pątników. Dziennie pielgrzymi pokonują od 15 do 35 kilometrów. Każdy dzień wędrówki podzielony jest na kilka etapów o długości od 3 do 10 kilometrów. Pomiędzy nimi odbywają się postoje trwające od 30 do 60 minut.

Pielgrzymkę Krakowską stanowi osiem wspólnot. Najliczniejszą z nich jest Śródmiejska, która swoją bazę ma przy kolegiacie św. Anny.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Wierzę w Kościół Chrystusowy”

–  To również hasło roku duszpasterskiego w Polsce. Myślę, że to hasło jest na miarę czasów, kiedy kwestionuje się potrzebę wyznawania wiary na zewnątrz, kiedy kwestionuje się potrzebę instytucji Kościoła, czy wręcz się go atakuje, w osobach, biskupów, kapłanów, a nawet osób świeckich, które nie boją się mówić, że są wierzącymi i praktykującymi. Tym samym podważa się słowa samego Chrystusa, który mówił, że na Piotrze zbuduje swój Kościół. Św. Augustyn mówił, że „Bóg stworzył nas bez nas, ale nie może nas zbawić bez nas”.  I tu jest miejsce na Kościół – odpowiada ks. Jacek Pierwoła, główny koordynator Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

Jak podkreśla duchowny, pielgrzymka do konkretnego miejsca kultu jest obrazem pielgrzymki, którą jest życie człowieka w drodze do wieczności. –  I tu i tu są radości i smutki, trud, wyzwanie ale to prowadzi do ostatecznej radości, którą jest spotkanie z naszą Matką i Królową na Jasnej Górze – dodaje.

Wdzięczność dla tych, którzy goszczą

Ks. Pierwoła wyjaśnia, że bardzo ważna jest postawa wdzięczności wobec tych, którzy przyjmują pielgrzymów na nocleg, podają kubek wody czy kromkę chleba.

Oprócz tradycyjnych zapisów w bazach wspólnot, od trzech lat na rekolekcje w drodze można również zapisać się online TUTAJ.