Muzea zapraszają w swoje progi. Tym razem online

Zostań w domu i zwiedzaj muzea wirtualnie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Zostań w domu i zwiedzaj muzea online. Krakowskie instytucje przygotowały wiele interesujących propozycji.

Instytucje kultury w całej Polsce są nieczynne do odwołania. Nie oznacza to jednak, że do końca musimy rezygnować z obcowania ze sztuką. Większość muzeów zachęca do wirtualnych odwiedzin swoich placówek.

Zamek Królewski wirtualnie

Na początek: Zamek Królewski na Wawelu. Chociaż wzgórze wawelskie jest nieczynne dla odwiedzających, to wirtualnie można odwiedzić sale zamku czy Kolekcję Lackorońskich.

W elektronicznym katalogu zbiorów zobaczymy wybrane dzieła sztuki i pamiątki historyczne – wawelska kolekcja to rezultat prac wielu pokoleń kustoszy Zamku Królewskiego.

W mediach społecznościowych natomiast pojawił się cykl „Przez dziurkę od klucza”.

– Startujemy z nowym cyklem opowieści muzealnych online. Powstał on specjalnie dla was, na czas zamknięcia naszych ekspozycji. Będziemy w krótkich filmikach pokazywać co dzieje się w muzeum, jakie prace trwają w wawelskich ogrodach, o zbiorach opowiedzą nasi kustosze. Razem z nami przejdziecie przez zamknięte komnaty zamku. W ten sposób Wawel pozostaje dla Was otwarty – informuje muzeum.

Oprócz tego na facebookowej stronie znalazł się już m.in. film opowiadający o Akropolis – projekcie zabudowania Wawelu stworzonym przez Stanisława Wyspiańskiego i Władysława Ekielskiego.

Złapane w sieć

Muzeum Narodowe w Krakowie co prawda musiało zamknąć wszystkie swoje oddziały, ale nie oznacza to, że zamknęło dostęp do swoich dzieł sztuki. Oko w oko z Damą z gronostajem? A może spacer po Gmachu Głównym? To możliwe.

– Uruchomiliśmy szereg działań w internecie, bo to najbardziej bezpieczny, ale i efektywny sposób prezentacji naszych zbiorów. Na wirtualnej platformie www.zbiory.mnk.pl udostępniamy ponad 130 tys. dzieł z muzealnej kolekcji. Prezentujemy reprodukcje wysokiej jakości opatrzone podstawowymi informacjami na ich temat. Poprzez wspomnianą stronę każdy może wyszukać interesujące go dzieło sztuki lub grupy dzieł o podobnej tematyce, możliwości jest zresztą więcej – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Oprócz wspomnianej platformy warto również zajrzeć do Biblioteki Cyfrowej MNK, w której znajdują się zbiory Biblioteki Książąt Czartoryskich i Biblioteki MNK. Natomiast na wirtualne spacery możemy się udać za pośrednictwem platformy Google Arts&Culture. Oprócz Gmachu Głównego możemy pozwiedzać jeszcze Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Czapskiego, Dom Matejki i Atmę w Zakopanem.

– Niebawem ruszamy z kolejnymi inicjatywami, m.in. wirtualnym oprowadzaniem po wystawie I Grupy Krakowskiej. Polecam też stronę imnk.pl ze spacerem po Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Analiza ilości wejść na nasze strony internetowe pokazuje, że cała oferta cieszy się bardzo dużą popularnością, cieszymy się, że nasza publiczność jest stale z nami – dodaje dyrektor Szczerski.

Muzeum Krakowa zachęca do opowieści

Do oglądania zbiorów, ale i opowiadania różnych historii zachęca Muzeum Krakowa. Warto zajrzeć na platformę Cyfrowy Thesaurus, gdzie znajdziemy bogatą kolekcję zbiorów online. Wśród nich znalazły się zdjęcia, pocztówki, grafiki, rysunki, mapy czy projektowanie scenograficzne.

Co więcej instytucja zachęca również do zaangażowania się w inicjatywę #zostanwdomuopowiedzkrakow. Każdy, kto zechce dołączyć do akcji, może wysłać zdjęcie, napisać wspomnienie lub opowiedzieć je na nagraniu video, a następnie udostępnić je na swoim profilu z hasztagiem #zostanwdomuopowiedzkrakow.

MOCAK online

W związku z epidemią koronawirusa, pod hasłem „zostań w domu” podpisuje się również Muzeum Sztuki Współczesnej. MOCAK zachęca do śledzenia swoich serwisów społecznościowych i oficjalnej strony, na której znajdują się e-galerie, możliwość zwiedzania archiwalnych wystaw czy archiwalne numery „MOCAK Forum” do poczytania.

Małopolskie muzea w jednym miejscu

Warto również zajrzeć na platformę Wirtualne Muzea Małopolski, dzięki której możemy oglądać online eksponaty z 35 placówek z terenu naszego województwa.

Wśród krakowskich instytucji na liście znalazły się m.in. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Muzeum Fotografii, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

comments powered by Disqus