Muzeum Historyczne świętuje jubileusz pod nową nazwą

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma już 120 lat. W zwiazku z tym w nadchodzących miesiącach zaplanowano wiele interesujacych wydarzeń. A już od 1 marca 2019 roku instytucja będzie się posługiwać skróconą nazwą –Muzeum Krakowa.

Wtedy wejdzie w życie nowy statut. Pomimo tego dotychczasowa nazwa nadal będzie figurować w oficjalnych dokumentach ze względu na szacunek dla założycieli instytucji. „Muzeum Krakowa” znajdzie się na plakatach, ulotkach, tablicach.

– Dyskusji na temat zmiany było wiele. Ale konsultacje społeczne pokazały, że 75% zainteresowanych ją popiera. Najczęściej pojawiało się właśnie „Muzeum Krakowa”. Jak widać, to nie tylko nasz wymysł, ale i głos mieszkańców – mówi Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy MHK.

Impuls do zmian

Impulsem do zmiany było przede wszystkim odchodzenie od zajmowania się wyłącznie historią naszego miasta i „rzeczywistość skróconego przekazu”.

– Zajmujemy się miastem dzisiaj w oparciu o przeszłość. Widzimy wyraźnie w komunikacji, że długa nazwa powoduje częste skracanie. Każdy robi to inaczej i przez to ciężko komunikować przy wszystkich oddziałach, że wszystko funkcjonuje jako całość. Mamy nadzieję, że skrócona nazwa lepiej odzwierciedla to, czym się teraz zajmujemy i ułatwi komunikację – dodaje nasz rozmówca.

Tyle o zmianie nazwy. Bo jubileuszowy kalendarz jest wypełniony po brzegi różnymi wydarzeniami. Uroczysta inauguracja odbyła się we wtorek, 18 grudnia, w urzędzie miasta.

– Cały nadchodzący rok upłynie pod znakiem wydarzeń dedykowanych krakowianom. Przyświeca nam motto „Jestem Kraków”. Uważamy, że każdy z nas nosi w sobie taki okruszek Krakowa – mówi Katarzyna Winiarczyk, kurator obchodów jubileuszowych.

Krakowianie w Barbakanie

Główna uroczystość odbędzie się 31 maja w Barbakanie. To dzienna data, kiedy to radni powołali muzeum.

– Zapraszamy krakowian na wydarzenie Krakowianie w Barbakanie. Z pewnością nie zabraknie dobrej muzyki, słodkości i wspólnego świętowania, że możemy razem mieszkać w tym mieście – podkreśla Winiarczyk.

Odbędzie się również pokaz nabytków MHK – po jednym z każdego roku działalności. Wystawę „120 na 120” będzie można zobaczyć w Pałacu Krzysztofory.

Mieszkańcy wczoraj i dziś

Oprócz tego, od lutego po początek 2020 roku mieszkańcy będą mogli zobaczyć ekspozycję „Przemieszczanie”.

– Patrzymy na współczesnych krakowian, konfrontujemy ich z mieszkańcami z przeszłości. Wystawy odbędą się w pięciu oddziałach. Zimą zapraszamy do Domu Zwierzynieckiego, a następnie w Kamienicy Hipolitów, Starej Synagodze oraz oddziałach w Nowej Hucie i Podgórzu – opowiada Winiarczyk.

I tak czekać na odwiedzających będą ekspozycje Przedmieszczanin, Kazimierzanin, Mieszczanin, Podgórzanin i Nowohucianin.

Przez cały rok będą się odbywały debaty, a na wrzesień zaplanowano konferencję „Miasto, Muzeum, Mieszkańcy”.

Oprócz tego muzeum doczeka się swojej monografii, w 2019 roku wydany zostanie również album fotograficzny „Krakowianie wczoraj i dziś”.

– W lustrzanym odbiciu będziemy konfrontować fotografie krakowian z przeszłości i współczesnych czasów. Mamy nadzieję, że spojrzenie na krakowian sprzed 120 lat pozwoli dowiedzieć nam się czegoś o sobie – podsumowuje Katarzyna Winiarczyk.

comments powered by Disqus