Muzeum KL Plaszow. Konkurs na aranżację wystawy stałej rozstrzygnięty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pracownia Koza Nostra z Krakowa zwyciężyła konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Jury doceniło wykorzystanie specyfiki budynku Memoriału, jak i historycznego Szarego Domu.

Konkurs miał na celu wybranie estetycznej, atrakcyjnej i funkcjonalnej koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w Muzeum KL Plaszow, zgodnej z charakterem miejsca pamięci. 7 grudnia komisja konkursowa dokonała oceny sześciu zgłoszonych prac i wyłoniła laureatów.

Pierwszą nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych otrzymała pracownia Koza Nostra z Krakowa. Na drugim miejscu znalazła się pracownia Wzorro Design z Katowic (15 000 zł), z kolei na trzecim studio ART FM z Krakowa (10 000 zł).

Narracja związana z historią KL Plaszow

Autorzy zwycięskiej pracy, zdaniem komisji, zaproponowali aranżację atrakcyjną pod względem przestrzennym, która właściwie wykorzystuje specyfikę zarówno nowego budynku muzeum –Memoriału, jak i historycznego Szarego Domu.

– Wykorzystanie kamienia wapiennego do aranżacji obu części wystawy tworzy narrację silnie związaną z historią KL Plaszow. Stanowi także łącznik z fasadą budynku Memoriału, skomponowanej z wapienia.  Ostatni fragment wystawy w Memoriale, otwarty na teren dawnego obozu, płynnie wprowadza zwiedzających na teren miejsca pamięci, łącząc tym samym ekspozycję z obszarem byłego obozu – tłumaczy Muzeum KL Plaszow.

Taki sposób aranżacji pozwoli połączyć wszystkie trzy składowe upamiętnienia – dwie części wystawy stałej wraz z terenem poobozowym.

Wizualizacje wystawy stałej w Muzeum KL Plaszow
Wizualizacje wystawy stałej w Muzeum KL Plaszow

Wszystkie nadesłane na konkurs prace dostępne są na stronie internetowej Muzeum KL Plaszow. Dodatkowo od 9 do 18 grudnia będzie można zapoznać się z nimi w holu bibliotecznym Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

Przypomnijmy, że w marcu 2021 roku miasto oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podpisały umowę o współprowadzeniu Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Prace inwestycyjne mają potrwać do 2025 roku, a szacowny koszt to około 50 mln zł.

Aktualności

Pokaż więcej