Muzeum KL Plaszow. Wkrótce rusza remont zabytkowego Szarego Domu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Lada moment rozpocznie się remont Szarego Domu, jedynego budynku zlokalizowanego na terenie byłego obozu nazistowskiego KL Plaszow. Obiekt ten będzie dostosowany do potrzeb muzealnych.

Prace budowlane mają dotyczyć wykonania hydroizolacji fundamentów oraz remontu istniejącego drenażu opaskowego. Jak poinformował Jacek Stawiski z Muzeum KL Plaszow, teren budowy został już przekazany wykonawcy wyłonionemu w postępowaniu przetargowym.

Szary Dom, zbudowany w 1925 r., początkowo pełnił funkcję budynku administracyjnego cmentarza Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i siedziby Bractwa Przedpogrzebowego Chewra Kadisza. W trakcie istnienia obozu KL Plaszow w piwnicach budynku mieścił się areszt, a na piętrach biura zarządu. Po wojnie urządzono w nim mieszkania komunalne i prywatne.

„Oddamy głos świadkom”

W przyszłości zabytkowy obiekt przy ul. Jerozolimskiej 3 ma zostać dostosowany do potrzeb muzealnych.

– To jedyny budynek historyczny na terenie byłego obozu nazistowskiego KL Plaszow, dlatego trzeba otoczyć go szczególną troską. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatorskim oraz archeologicznym. Na parterze i w piwnicach powstanie wystawa stała, w której oddamy głos świadkom. Poprzez ich wypowiedzi zwiedzający będą mogli poznać emocjonalną stronę historii byłego obozu – wyjaśnił nam Jacek Stawiski.

Z kolei na piętrze powstaną pomieszczenia edukacyjne, mediateka oraz miejsce do kontemplacji. Wystawa stała ma pojawić się również w budynku Memoriału, który zostanie wybudowany poza obszarem obozu przy ul. Kamieńskiego. Ekspozycja obejmie najważniejsze wątki z historii obozu oraz działania na rzecz jego upamiętnienia podejmowane po 1945 roku.

Przypomnijmy, że w marcu 2021 roku miasto oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podpisały umowę o współprowadzeniu Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Prace inwestycyjne mają potrwać do 2025 roku, a szacowny koszt to około 50 mln zł.