Muzeum Zabawek ruszy na Wesołej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Mamy nadzieję, że na Wesołej znajdzie się miejsce dla Muzeum Zabawek – mówiła w październiku w rozmowie z nami Katarzyna Sosenko, prezeska Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków. Fundacja doczekała się, na Wesołej będzie działać Muzeum Zabawek od grudnia do lutego. Obecnie trwają tam prace remontowe.

W budynku przy ul. Kopernika 15a w dniach 18 grudnia 2021 – 27 lutego 2022 będzie funkcjonować Muzeum Zabawek. „Klinika Zabawek”, czyli główna ekspozycja zostanie zaaranżowana w obiekcie, który jeszcze niedawno pełnił funkcje szpitala, w pokoju bibliotecznym, wyposażonym w oryginalne, drewniane witryny i regały.

W Muzeum znajdą się zabawki, które przez kilkadziesiąt lat przeżyły w jednej rodzinie. Na strychu, w lamusie, w starych walizkach, pudłach. Ktoś ocalił je przed wyrzuceniem, a potem trafiły do kolekcjonerów – lekarzy zabawek.

Będą zabawki, które czekają na konserwację, naprawę czy rekonstrukcję oraz zabawki w trakcie, oraz po konserwacji, pokazujące, w jaki sposób zabawka odtworzonym ubiorem z oryginalnych, dawnych tkanin i z kompletnymi akcesoriami – bucikami, skarpetkami i włosami. Wystawa ma być w założeniu impulsem do kształtowania współczesnych postaw związanych z ekologią i recyklingiem.

Integralną częścią wystawy będą warsztaty kreatywne, oprowadzania i spotkania na wystawie z kolekcjonerami i specjalistami z różnych dziedzin.

Więcej o kolekcji i muzeum Zabawek znajdziecie w wywiadzie z Katarzyną Sosenko:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki
comments powered by Disqus