Muzyczne opowieści w zabytkowych wnętrzach

Collegium Zieleński fot. Adam Jastrzębski/mat. prasowe festiwalu

Czternaście koncertów w najpiękniejszych zabytkach Krakowa. Już 15 sierpnia rusza kolejna edycja festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, organizowanego przez Fundację Capellae Cracoviensis.

W dniach 15–31 sierpnia krakowskie świątynie wypełnią się muzyką, a artyści zaprezentują utwory z okresu od średniowiecza aż po współczesność. Nie zabraknie więc chorału gregoriańskiego, dzieł Bacha, Mozarta, Brahmsa czy Pendereckiego.

– Festiwal ma charakter wykonawczy. Do udziału w nim zapraszani są najwybitniejsi artyści, którzy sami proponują program, a przez to gwarantują jego najdoskonalszą interpretację – wyjaśnia Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor festiwalu.

Muzyczna podróż po Krakowie

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się 14 koncertów, a muzyka zabrzmi w zabytkowych wnętrzach krakowskich świątyń. Mowa m.in. o kościele św. Piotra i Pawła, bazylice Mariackiej, katedrze na Wawelu czy krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów. Artyści zaprezentują się także w auli bł. Jakuba czy synagodze Tempel.

– Usłyszymy instrumenty dawne, na których grano w okresie baroku, oraz śpiew gregoriański, który panował w okresie średniowiecza. Nie zabraknie też współczesnych instrumentów, takich jak fortepian, skrzypce czy orkiestra smyczkowa, które dzisiaj królują na salach koncertowych – zapowiada dyrygent Stanisław Krawczyński.

Od średniowiecza po współczesność

Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” zainauguruje koncert Filharmonii Śląskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej. O godz. 20:00 w kościele św. Piotra i Pawła, gdzie spoczywa jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku Krzysztof Penderecki, zabrzmią utwory takie jak „Agnus Dei” w wersji instrumentalnej czy „Serenada na orkiestrę smyczkową E-dur”.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabraknie wątków ukraińskich. 16 sierpnia w auli bł. Jakuba przy Franciszkańskiej 4 zaprezentuje się Dmytro Holovenko, jeden z najwybitniejszych młodych gitarzystów. Z kolei 26 sierpnia w Bazylice oo. Jezuitów wystąpią Wirtuozi Lwowa.

– Ten koncert jest pewnego rodzaju hołdem złożonym przez organizatorów krakowskiego festiwalu dla artystów z Ukrainy, którzy muszą mierzyć się z tak trudną rzeczywistością. Jest również zaakcentowaniem przez ukraińskich muzyków przynależności do Europy – mówi rzeczniczka festiwalu Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

W Krakowie pojawi się także słynny wileński Ciurlonis String Quartet, który zaprezentuje m.in. muzykę współczesnych litewskich kompozytorów. Z kolei utwory Mozarta czy Beethovena publiczność będzie mogła usłyszeć za sprawą Daniela Stabrawy, wybitnego skrzypka i pierwszego koncertmistrza Filharmoników Berlińskich.

Gratką dla melomanów może być również koncert Andrzeja Białko, który na nowych organach bazyliki Mariackiej wykona utwory Bacha, Liszta, Francka czy Surzyńskiego. W ramach cyklu „Młode talenty” pojawi się m.in. gruzińska pianistka Tamari Jincharadze.

Ciekawie zapowiada się również koncert żeńskiego zespołu Flores Rosarum, który zaprezentuje muzykę od XIV do XVIII wieku głównie z archiwum klasztoru w Staniątkach. Męski kwartet wokalny Triplum wykona zaś chorał gregoriański z antyfonarzy Opactwa Cystersów w Moglie.

Wśród zaproszonych muzyków są także: Królewscy Rorantyści, Elżbieta Stefańska i Sirka Kaakinen-Pilch, krakowski Consort Viol Da Gamba, Anna Huszczo i Joanna Solecka oraz Collegium Zieleński.

Szczegółowy program festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie" dostępny TUTAJ.