Muzyka na zamkowych dziedzińcach. Przed nami festiwal „Wawel o zmierzchu”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przez dwa sierpniowe weekendy na dziedzińcu arkadowym oraz Batorego będą odbywać się wyjątkowe koncerty. Wszystko w ramach 15. Letniego Festiwalu Muzycznego „Wawel o zmierzchu”.

– To wydarzenie, podczas którego historia spotyka się ze współczesnością i naturą. Zapada zmierzch, architektura zamku jest podświetlona, a dźwięk nie tylko słyszalny, ale i widzialny. On wędruje i muzyka nabiera innych znaczeń. Sama architektura zamku powoduje, że inaczej odbieramy detale i oddajemy się niepowtarzalnemu pięknu – mówi Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Muzyczne wieczory na Wawelu

Ideą przewodnią tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu jest romantyczność, dlatego też uczestnicy będą mogli posłuchać utworów Henryka Wieniawskiego, Edwarda Griega, Juliusza Zarębskiego, „romantyzującego modernisty” Karola Szymanowskiego czy oczywiście Fryderyka Chopina. Nie zabraknie też współczesnych kompozycji.

– Chopina nigdy za dużo. W perspektywie rozwoju muzyki jest on postrzegany przez wielu jako ten, który miał ogromy wpływ nie tylko na muzykę polską, ale i europejską. Chopin otworzył pewną nową poetykę muzyczną. Powinniśmy więc go pielęgnować, kultywować i podkreślać na każdym kroku – wyznaje Paweł Przytocki, dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej.

Koncerty odbędą się w dwa sierpniowe weekendy (5–7.08 oraz 12–14.08) na zamkowych dziedzińcach: arkadowym i Batorego.

– Te przestrzenie wawelskie nacechowane historycznie powodują, że wracamy do tego, czego bardzo potrzebujemy w świecie przeboćcowanym, czyli idei kultury słuchania i kontemplacji architektury – tłumaczy Małgorzata Janicka-Słysz.

Co w programie?

W pierwszy festiwalowy weekend muzyka wypełni dziedziniec Batorego, który nazywany jest wawelskim sercem. W piątek odbędzie się koncert kameralny Aleksandry Kuls-Koziak (skrzypce) i Marcina Koziaka (fortepian). Dzień później pieśni polskie oraz arie i duety z oper zaprezentują: Paula Maciołek (sopran), Piotr Kalina (tenor), Olga Tsymbaluk (fortepian).

W niedzielny wieczór zabrzmią utwory Chopina, Szymanowskiego i Zarębskiego. Wykonają je: Agnieszka Bugla-Bylica (skrzypce I), Krzysztof Katana (skrzypce II), Damian Kułakowski (altówka), Krzysztof Sadłowski (wiolonczela) i Krzysztof Książek (fortepian).

– Program jest ułożony tak, by odpowiadał na rożne gusta publiczności, jednoczenie ją edukując. Koncerty prowadzone są w dwóch językach – po polsku i po angielsku – co stanowi dodatkową wartość poznawczą. Mamy też pewne akcenty ukraińskie. Cieszy nas, że młodzi wykonawcy sięgają po muzykę naszych braci. To ma znaczenie symboliczne, bo w dźwiękach można komponować wolność – mówi Małgorzata Janicka-Słysz.

W kolejny piątek, 12 sierpnia, organizatorzy zapraszają na dziedziniec arkadowy, gdzie odbędzie się koncert symfoniczny „Klasycyzująco i romantycznie”. W sobotę zaś na dziedzińcu Batorego wystąpi duet: Ewa Jabłczyńska&Dariusz Kupiński. Na zakończenie, 14 sierpnia, znów przeniesiemy się na dziedziniec arkadowy, by posłuchać koncertu symfonicznego, który poprowadzi dyrygent Paweł Przytocki.

Szczegółowy program festiwalu „Wawel o zmierzchu” dostępny TUTAJ.

comments powered by Disqus