Bal dworski, kino plenerowe i koncert. W sierpniu rusza nowy festiwal artystyczny na Wawelu

fot. Dorota Grzegorczyk/LoveKraków.pl

W dniach 24–27 sierpnia odbędzie się pierwsza edycja festiwalu „Wawel jest Wasz”, realizowanego w ramach współpracy z wytwórnią muzyczną Kayax. W programie cztery dni wypełnione kreatywnymi warsztatami i spotkaniami.

– Wawel się zmienia. Wawel inspiruje. Wawel zachęca do działania. Wawel jest miejscem i muzeum otwartym. To tutaj możemy się dzielić miłością oraz pasją tworzenia. Dla nas muzeum jest punktem wyjścia do tego, by tworzyć, budować i opowiadać. Stąd właśnie narodził się pomysł na współpracę z wytwórnią muzyczną Kayax i zrealizowanie spektakularnego programu muzycznego – mówi Bogumiła Wiśniewska, kierowniczka Działu Interpretacji Sztuki na Wawelu.

Nieznane oblicze zamku

Efektem współpracy z wytwórnią są niezwykłe teledyski gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej realizowane w zabytkowych wnętrzach Zamku Królewskiego na Wawelu.

– Połączenie sztuki dawnej ze sztuką współczesną to wyjątkowa synergia, dzięki której wnętrza zamkowe odsłoniły swoje zupełnie nieznane oblicze. Takie działania chcemy realizować. Chcemy odkrywać to, co pozornie dobrze znane, a jakże intrygujące i inspirujące – dodaje Bogumiła Wiśniewska.

Teledyski Kayaxu są zapowiedzią nowego festiwalu artystycznego pt. „Wawel jest Wasz”.

Kino, bal i koncert

W dniach 24–27 sierpnia na zwiedzających czekają niestandardowe, kreatywne warsztaty, spotkania oraz pokazy. Program wydarzenia nawiązuje do tradycji dworu Jagiellonów jako miejsca otwartego na kontakty artystyczne i międzykulturowe.

– Pierwszy dzień festiwalu to dzień kinowy. Na Zamku Królewskim na Wawelu pojawi się Sławomir Idziak, a uczestnicy pod okiem wielkiego mistrza będą mogli podszkolić swoje umiejętności filmowe. Zrealizowane zostaną także warsztaty choreograficzne czy scenograficzne. Wieczorem, po raz pierwszy, odbędzie się kino plenerowe – zapowiada Bogumiła Wiśniewska.

25 sierpnia, czyli drugi dzień festiwalu, poświęcony zostanie historycznym tradycjom rozrywek królewskich popularnych na dworze Jagiellonów. Mowa m.in. o jeździe konnej czy grze w palanta. Na wawelskim wzgórzu stanie również rampa, a zwiedzający będą mogli podziwiać popisy gwiazd skateboardingu.

Kolejnego dnia wnętrza zamku opanuje muzyka. W programie m.in. koncert muzyki ambientowej na dziedzińcu zewnętrznym oraz warsztaty rapowania. Zwieńczeniem festiwalu „Wawel jest Wasz” będzie bal dworski.

– Uczestnicy warsztatów i spotkań zaprojektują stroje inspirowane modą dworską oraz spróbują pomalować się w stylu królewskim. Wieczorem odbędzie się współczesna interpretacja balu dworskiego w stylu silent disco. Takiej atrakcji na Wawelu jeszcze nie było ­– podsumowuje Bogumiła Wiśniewska.

Wydarzenia w ramach festiwalu „Wawel jest Wasz” dedykowane są osobom w wieku 18–40 lat.

comments powered by Disqus