Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich wzbogaciły zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

W zaaranżowanych na nowo wnętrzach Zamku Królewskiego na Wawelu pojawiły się arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Wybitne malowidła można podziwiać od 1 lipca do 2 października.

– Wszyscy, którzy przyjdą na pierwsze piętro zamku, by zobaczyć galerię Lanckorońskich, która tworzy część ekspozycji Prywatnych Apartamentów, będą mieli również możliwość zobaczenia autentycznych arcydzieł sprowadzonych specjalnie z National Gallery w Londynie oraz Rijksmuseum w Amsterdamie – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Niezwykły dar

W ten sposób postanowiono uczcić 20. rocznicę śmierci prof. Karoliny Lanckorońskiej, która w 1994 roku podarowała zamkowi 87 obrazów autorstwa włoskich malarzy z okresu XIV-XVI wieku.

– To uzupełnienie wielkiej kolekcji malarstwa renesansowego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także wyjątkową przestrzeń nowego gabinetu Lanckorońskich – klimatyczną, pełną niepowtarzalnej atmosfery i oszałamiającą bogactwem zbiorów salę – dodaje Andrzej Betlej.

Wszystkie malowidła z kolekcji Lanckorońskich zostały umieszczone na I piętrze w zaaranżowanych na nowo Prywatnych Apartamentach Królewskich.

– Zobaczycie państwo malarstwo świeckie, malarstwo o tematyce mitologicznej, historycznej, alegorycznej, które zdobiło wnętrza pałaców włoskich patrycjuszy. Obrazy pochodzące z kościołów zgromadziliśmy w gotyckiej wieży Jordance w zupełnie nowej aranżacji – wyjaśnia Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy.

Po raz pierwszy w Polsce

Wystawie stałej towarzyszy pokaz „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich”. Prezentuje on trzy wybitne obrazy pochodzące z dawnej wiedeńskiej kolekcji Karola Lanckorońskiego. Malowidła te nigdy dotąd nie były eksponowane w Polsce.

– Należy do nich m.in. „Święty Jerzy i smok” Paola Uccella w 1959 roku sprzedany do National Gallery w Londynie. Obraz, który jest wybitnym dziełem nie tylko w kolekcji Karola Lanckorońskiego, ale także w całym dorobku Paola Uccella. To jeden z dwóch dzieł, które artysta namalował na płótnie – mówi Joanna Winiewicz-Wolska.

Drugim wyjątkowym malowidłem, prezentowanym na Wawelu, jest „Portret 21-letniej kobiety” Bartholomaeusa Bruyna, który został wypożyczony ze zbiorów Ackland Art Museum w Chapel Hill. Trzecie arcydzieło to z kolei obraz Barenda Graata pt. „Towarzystwo w ogrodzie”. Pochodzi on ze zbiorów Rijksmuseum w Amsterdamie.