Cracovia Sacra. Nocne zwiedzanie krakowskich świątyń

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Wielkimi krokami zbliża się 15. jubileuszowa odsłona Nocy Cracovia Sacra. W tym roku podwoje dla zwiedzających otworzy blisko 20 świątyń. W programie koncerty i spektakle o tematyce sakralnej czy wystawy.

14 i 15 sierpnia krakowianie oraz turyści będą mogli zapoznać się z unikatowym dziedzictwem sakralnym Krakowa oraz jego okolic. Wiele świątyń odsłoni tajemnice, prezentując miejsca bądź dzieła sztuki na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Tegoroczna edycja jest szczególna, gdyż zbiega się z ważnymi jubileuszami kilku krakowskich klasztorów: 550-leciem obecności Paulinów na Skałce, 800-leciem Opactwa Cystersów w Mogile czy 800-leciem parafii Mariackiej.

Wokół krzyża

Oprócz zwiedzania świątyń, będzie można posłuchać koncertów oraz zobaczyć wystawy i spektakle, nawiązujące do hasła przewodniego 15. edycji Nocy Cracovia Sacra „Wokół krzyża”. Na krużgankach u franciszkanów odbędzie się muzyczne widowisko w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta pt. „Krzyż jest zbroją, Polsko Twoją”, a klasztor sióstr bernardynek zaprezentuje wystawę „Gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa”.

Z kolei w kościele św. Krzyża zabrzmią pieśni i wiersze nawiązujące do matczynej miłości i jej cierpienia, a także utwory dotyczące konającego na krzyżu Jezusa.

W przedsięwzięciu biorą udział również świątynie z okolic Krakowa. W Opactwie św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach będzie można zobaczyć m.in. wystawę „Wokół krzyża” czy posłuchać koncertu „Krzyż w muzyce klasycznej”. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu oferuje zaś zwiedzanie romańskiej krypty pod kościołem czy oprowadzanie po wystawie „Zapomniane dziedzictwo. 200. rocznica katedry tynieckiej".

Ukryte za klasztorną klauzurą

Noc Cracovia Sacra jest okazją, by zobaczyć zakamarki świątyń, które na co dzień nie są dostępne dla wiernych czy zwiedzających, jak na przykład krypty, ogrody, skarbce, biblioteki czy archiwa. Po raz pierwszy publicznie udostępniony zostanie słynny rękopis „Dzienniczka” św. siostry Faustyny Kowalskiej. Krakowianie będą mogli zobaczyć też unikatowe naczynia i paramenty liturgiczne, szaty grobowe królowej Jadwigi czy relikwiarze i relikwie świętych od Jacka Odrowąża do Jana Pawła II.

Przypominamy, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Do niektórych obiektów obowiązują jednak darmowe wejściówki. Można je odbierać od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

Szczegółowy program Nocy Cracovia Sacra dostępny na stronie www.krakowskienoce.pl.

comments powered by Disqus