Najmłodszy profesor w Polsce nagrodzony. „Rozsławił pan Kraków i Małopolskę”

prof. Mateusz Hołda fot. UMWM

Nagrodę Województwa Małopolskiego - Polonia Minor prof. Mateuszowi Hołdzie wręczyli marszałek Witold Kozłowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda.

 – Serdecznie panu gratulujemy, bardzo się cieszymy z pana sukcesu, który jest efektem zarówno zdolności, jak również ogromnej pracy, którą pan do tej pory wykonał. Życzę panu realizacji wszystkich zamierzeń i planów. Rozsławił pan Uniwersytet Jagielloński, Kraków, ale także Małopolskę, będąc najmłodszym profesorem w historii naszego kraju. Chcielibyśmy pana nagrodzić nagrodą Polonia Minor, wojewódzkim wyróżnieniem za zasługi na rzecz regionu – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Przypomnijmy, że na początku lipca prezydent RP Andrzej Duda mianował Mateusza Hołdę profesorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, tym samym został najmłodszą osobą z takim tytułem w Polsce. Młody badacz prowadzi na Uniwersytecie Jagiellońskim swój zespół naukowy. Jest on liderem na świecie w badaniach nad morfologią układu sercowo-naczyniowego i anatomią serca.

Pozyskana w ten sposób wiedza przekłada się na leczenie operacyjne, np. zabiegi ablacji - ustabilizowanie arytmii, czyli niesynchronicznego bicia serca. Zespół prowadzi też warsztaty praktyczne dla kardiologów, w których pokazuje lekarzom budowę i pracę serca "na żywo". Zwraca w nich uwagę np. na jakie potencjalne przeszkody mogą się oni natknąć podczas operacji i w jaki sposób przeprowadzić ją najskuteczniej.