News LoveKraków.pl

Najstarszy nagrobek w Krakowie. Co o nim wiadomo? [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Pracownikom Zarządu Cmentarzy Komunalnych udało się rozpoznać fragmenty pomnika nagrobnego z 1794 roku, pochodzącego z pierwszych lat istnienia cmentarza w Podgórzu.

W ramach projektu „Ocalić najstarszą miejską nekropolię przed degradacją i zapomnieniem. Rewaloryzacja Starego Cmentarza Podgórskiego w Krakowie, miejsca spoczynku i upamiętnienia wybitnych obywateli dawniej odrębnego miasta Podgórza”, archeologom udało się ustalić, z czyjego grobu pochodzi rozbita kamienna stela.

Informacja ze zdjęcia

Uszkodzona kamienna stela to jeden z nagrobków przeniesionych w latach 70-tych XX wieku z części cmentarza, która została zlikwidowana pod budowę arterii drogowej.

– Na podstawie - publikowanej w książce Karoliny Grodziskiej „Cmentarze Podgórza”, informacji o istnieniu fotografii pierwotnego nagrobka Agnieszki Drelinkiewiczówny zmarłej w 1794 r., który miał być najstarszym zabytkiem Starego Cmentarza Podgórskiego do czasu budowy ul. Telewizyjnej - podjęliśmy próbę odnalezienia tej fotografii, by odtworzyć nskrypcję dotyczącą Agnieszki Drelinkiewiczówny - w trakcie prac realizowanych obecnie na cmentarzu – opowiada kierownik Działu Ochrony Zabytków ZCK.

Na zdjęciu, które znajduje się w zasobach fototeki Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie widoczna jest stela nagrobna z istniejącą jeszcze wówczas tablicą z nazwiskiem Agnieszki Drelinkiewiczówny (tablica ta nie zachowała się). Pozwoliło to stwierdzić, że fragmenty kamiennej steli (obecnie bez tablicy epitafijnej) znajdującej się na Starym Cmentarzu Podgórskim, pochodzą z dawnego grobu Drelinkiewiczówny zmarłej w 1794 r. Zgodnie z książką „Cmentarze Podgórza” dziewczynka zmarła w wieku 15 lat.

Podejmujemy próby ustalenia dodatkowych informacji o zmarłej (chociażby dokładnej daty zgonu, ewentualnie imion rodziców), ale zależne jest to od wyników dalszej kwerendy, np. w Archiwum Narodowym w Krakowie – przekazała nam Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

Konserwacja i odtworzenie tablicy

Teraz zespół archeologów, po opracowaniu zakresu prac projektowy i konserwatorskich, dokonaniu szczegółowych uzgodnień ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków, zajmie się konserwacją steli z wapienia jurajskiego. W planach jest również rekonstrukcja zniszczonej dolnej partii steli oraz odtworzenie tablicy napisowej i wykucie inskrypcji poświęconej zmarłej. Stela zostanie posadowiona na nowym fundamencie.