Największa inwestycja mieszkaniowa zakończona. To łącznie 357 mieszkań

Zdjęcie z września 2019 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek 14 września 178 mieszkań wybudowanych w ramach II etapu osiedla Przyzby-Zalesie zostało przekazanych do Zarządu Budynków Komunalnych. To oznacza zakończenie całej inwestycji mieszkaniowej wartej ponad 44 mln zł.

Przypomnijmy – pierwszy etap osiedla komunalnego w rejonie ulic Przyzby i Zalesie został przekazany do zarządu Budynków Komunalnych w grudniu 2019 roku. To cztery budynki mieszkalne i jeden budynek mieszkalno-usługowy. Łącznie 179 mieszkań, które od początku tego roku były przekazywane najemcom.

W poniedziałek 14 września do Zarządu Budynków Komunalnych przekazano pięć kolejnych bloków, wybudowanych w ramach II etapu inwestycji. To 178 mieszkań o różnym metrażu. Co ważne, lokale są gotowe do zasiedlenia, ponieważ standard wykończenia lokali należących do miasta różni się od tzw. standardu deweloperskiego.

W przypadku nowych mieszkań komunalnych w standardzie jest malowanie ścian, ułożenie paneli podłogowych, płytek naściennych w kuchni i łazienkach, a także montaż w łazienkach. W kuchniach do montażu przygotowany jest zlew i kuchenka elektryczna z piekarnikiem i czterema palnikami. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a także specjalne uchwyty w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

25-65 m2

– Osiedle Przyzby-Zalesie to największy od lat mieszkaniowy projekt Krakowa. Realizacja zadania rozpoczęła się jesienią 2017 roku. Łącznie jest tu 357 mieszkań o powierzchni użytkowej ponad 14 tys. m2 o bardzo zróżnicowanym metrażu – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W skład osiedla wchodzi 37 mieszkań typu „Studio” (pokój z aneksem kuchennym) o pow. ok. 25 m2, 177 mieszkań typu „Pokój z kuchnią” o pow. ok. 35 m2, 107 mieszkań „Dwa pokoje z aneksem kuchennym” o pow. ok. 45 m2 i 36 mieszkań w układzie „Trzy pokoje z aneksem kuchennym” o pow. ok. 65 m2. 20 lokali będzie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Całe osiedle dysponuje 240 miejscami postojowymi, w tym 21 miejscami dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Na terenie kompleksu bloków jest też plac zabaw o powierzchni ok. 400 m2 (oddany w ramach I etapu). Osiedle nie jest grodzone. Cała jego infrastruktura jest dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Żłobek i przedszkole

W jednym z budynków oddanych w ramach I etapu osiedla znajdują się dwa pomieszczenia użytkowe z przeznaczeniem na bibliotekę i żłobek. Pierwszy z lokali został przekazany już Bibliotece Kraków. Drugi z lokali o powierzchni 314 m2 ZIM planuje jeszcze w tym roku przystosować na cele opieki nad najmłodszymi. Żłobek ma być przeznaczony dla 52 maluchów.

To nie jedyna inwestycja mieszkaniowa realizowana przez ZIM. – Wkrótce do Zarządu Budynków Komunalnych przekażemy 165 lokali wybudowanych w Nowej Hucie w rejonie ul. Wańkowicza. To również mieszkania w pełni przygotowane, by mogli się do nich wprowadzić najemcy – mówi Łukasz Szewczyk. Z kolei od niedawna trwają prace przy budowie bloku komunalnego przy ul. Fredry. Tam, swój dach nad głowa znajdzie 46 rodzin. Realizacja tego zadania ma się zakończyć na przełomie 2021 i 2022 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki