NFZ: Planujemy szczepić ponad 76 tys. krakowian miesięcznie

fot. pixabay.com

W Krakowie działać będzie 111 punktów, gdzie będzie można się zaszczepić. Jak informuje koordynatorka ds. szczepień w małopolskim oddziale NFZ, miesięcznie powinno udać się zaszczepić 76,8 tys. krakowian. Wiadome jest też to, jak będzie działała rejestracja na szczepienia dla seniorów.

Wtorkowa komisja zdrowia rady miasta rozwiała niektóre wątpliwości związane z „Narodowym Programem Szczepień”. Przede wszystkim do końca miesiąca mają zakończyć się szczepienia z grupy „zero”. Następnie ruszą zapisy dla ogółu populacji, ale pierwszeństwo będą mieć seniorzy.

Jak mówi Katarzyna Natko z małopolskiego NFZ-u, grupa wiekowa 85+ otrzyma automatyczne e-skierowania. Jednak nie będzie musiała ich posiadać w formie fizycznej ani nawet podawać. NFZ ma uruchomić dziś infolinię, dzięki której seniorzy będą mogli zarejestrować się do konkretnego punktu na szczepienie telefonicznie. Samo skierowanie zostanie przypisane do pacjenta. Następną grupą będą osoby w wieku 75+. Procedura będzie taka sama.

111 punktów w Krakowie

W naszym województwie zostały podpisane umowy z 492 punktami. 111 z nich będzie w Krakowie, w tym 17 w Nowej Hucie, 34 w Śródmieściu, 31 na Krowodrzy i 29 w Podgórzu (NFZ stosuje stary podział administracyjny miasta). Każdy z tych punktów zadeklarował liczbę zespołów szczepiących i jest ich ponad 140.

–  W momencie deklaracji punkty stwierdziły, że są w stanie szczepić 19222 osoby tygodniowo – mówi Katarzyna Natko.

Jak dodaje koordynatorka szczepień, dane są na razie szacunkowe, oparte o deklaracje i mogą się zmienić. – Trzeba wziąć pod uwagę to, że jesteśmy uzależnieni od dostaw. Na samym początku liczba dawek będzie ograniczona do 30 na jeden punkt – przyznaje Katarzyna Natko.