Nie idź spać, czytaj wiersze. W ten weekend Noc Poezji

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w ten weekend kolejna odsłona Krakowskich Nocy. Tym razem to poezja zagości w wybranych księgarniach, bibliotekach, teatrach czy muzeach.

Podczas dziesiątej, jubileuszowej odsłony Nocy Poezji (10/11 października) zaplanowano m.in. warsztaty czytania poezji, poetycki hyde park, konkurs jednego wiersza i spotkania z poetami.

Wydarzenia odbędą się m.in. w filiach Biblioteki Kraków, Księgarni pod Globusem, Pawilonie Wyspiańskiego, Synagodze Poppera, Muzeum Archeologicznym, Teatrze Barakah czy Teatrze Nowym Proxima.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczna Noc Poezji będzie nieco inna niż do tej pory. Na organizowane w jej ramach wydarzenia wstęp co prawda jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Niektóre z nich będzie można zobaczyć rónież w formie on-line (transmitowane w mediach społecznościowych organizatorów).

Literacka podróż

Motywem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji jest podróż.

– W ramach Nocy Poezji przygotowaliśmy kilka spotkań adresowanych do różnych grup publiczności z udziałem krakowskich poetów. W sobotę w placówkach Biblioteki Kraków gościć będą m.in. Michał Rusinek i Joanna Rusinek, Józef Baran i Adam Ziemianin oraz Piotr Lamprecht i Michał Piętniewicz – mówi Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

Podczas poetyckiej podróży warto zajrzeć również do Księgarni pod Globusem.

– W tym roku tematem przewodnim Nocy Poezji Pod Globusem będzie kosmos – rozumiany zarówno anegdotycznie, dosłownie, jak i metaforycznie. Szykowane przez nas wydarzenia z jednej strony będą podróżą w makrokosmos Wszechświata, galaktyk i przestrzeni międzyplanetarnej Kapitana X – bohatera najnowszego tomu wierszy Tomasza Różyckiego. Z drugiej strony zaprosimy czytelników poezji do podróży w mikrokosmos ludzkiego wnętrza, w intymność pojedynczego wiersza, aktu tworzenia poezji, którą prześledzi w wierszach Wisławy Szymborskiej Wojciech Bonowicz – zapowiada Małgorzata Knap z wydawnictwa a5. 

Poetyckie spotkania

Noc Poezji będzie okazją do spotkań z twórcami, m.in. Tomaszem Bąkiem, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2020 (w kategorii poezja), Natalią Kubicius i Krystyną Czarnecką, autorkami wyróżnionymi w 7. Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2020, Filipem Matwiejczukiem, autorem debiutanckiego tomu „Różaglon”.

W programie znalazł się również „Spacer poetycki dla mikroturystów i mikroturystek”, na który zapraszają Piotr Marecki i Aleksandra Małecka, którzy zachęcają krakowian do mikroturystyki.

Warto sprawdzić również propozycje Teatru Nowego Proxima, Teatru Odwróconego, Teatru Proscenium, Teatru Mumerus i Teatru 52 Hz. Czeka nas prawdziwa fuzja poezji i teatralnych form. W planach są również warsztaty poezji migowej w ramach Nowohuckiej Nocy Poezji Migowej w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

– Noc Poezji Migowej to wyjątkowa wędrówka, podczas której poezję znaną osobom słyszącym połączymy z poezją języka migowego. Spotkanie obejmie warsztat podstaw poezji migowej, krótki wykład o motywie wędrówki w poezji i literaturze, prezentacje autorskiej poezji migowej oraz teatralnej formy Visual Vernacular, a także prezentacje wierszy z motywem podróży – informuje Łukasz Kraczka z Klubu Jędruś Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta.

Pełny program Nocy Poezji dostępny TUTAJ.

comments powered by Disqus