Nie żyje Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki fot. LoveKraków.pl
Nie żyje wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki.

Jak podaje Radio Kraków, wybitny kompozytor zmarł dziś rano w Krakowie. Informację potwierdziła rodzina.

–  Po długiej, ciężkiej chorobie zmarł Krzysztof Penderecki - jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej – napisało na swojej stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krzysztof Penderecki miał 86 lat. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Kompozytor urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. W 2012 roku został nazwany przez dziennik The Guardian „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.

Wybitny kompozytor

Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i inne utwory orkiestrowe, koncerty instrumentalne, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, utwory kameralne i instrumentalne.

Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są następujące kompozycje: Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

Penderecki otrzymał za swoją pracę szereg ważnych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku.

Wiele uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki posiada honorowe obywatelstwo Bydgoszczy i Krakowa, jest honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Jest kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.

Jego muzyka  była wielokrotnie wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy czy Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

comments powered by Disqus